Lukrecja gładka (glycyrrhiza glabra)

82 produkty zawierające Lukrecja gładka, w tym 1 na receptę.

62 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Lukrecja gładka jest rośliną wykorzystywaną w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego oraz przewlekłych chorób zapalnych oskrzeli. Surowcem wykorzystywanym w farmacji jest korzeń i rozłogi lukrecji, a także zagęszczony wyciąg wodny z rośliny nazywany sokiem lukrecjowym. Substancjami odpowiedzialnymi za jej działanie są glicyryzyna, kwasy triterpenowe oraz liczne flawonoidy.

Preparaty z lukrecji można nabyć bez recepty w aptece. Występują w postaci ziół do zaparzania, kapsułek, płynów doustnych, a także tabletek i żeli stosowanych w stanach zapalnych.

Spis treści

Jakie są właściwości lukrecji?

W jakich chorobach można stosować lukrecję?

Jak stosować preparaty z lukrecji?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania lukrecji?

Czy lukrecję można stosować w ciąży?

Czy lukrecję można stosować przy karmieniu piersią?

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć lukrecji?

Jakie są działania niepożądane lukrecji?

Źródła

Jakie są właściwości lukrecji?

  • Korzenie oraz sok lukrecjowy wywierają działanie wykrztuśne i przeciwzapalnie

  • Posiada również właściwości rozkurczające, szczególnie na mięśnie gładkie oskrzeli i przewodu pokarmowego

  • Preparaty z lukrecji przyspieszają proces gojenia owrzodzeń przewodu pokarmowego

W jakich chorobach można stosować lukrecję?

Przetwory z lukrecji są stosowane w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak nieżyt i owrzodzenia żołądka oraz dwunastnicy. Podawana jest także po zabiegach chirurgicznych przewodu pokarmowego i w nadwrażliwości jelita grubego. W leczeniu przewlekłych chorób zapalnych oskrzeli wykorzystywane jest również jej działanie wykrztuśne (na kaszel).

Jak stosować preparaty z lukrecji?

Preparatów z lukrecji nie należy stosować dłużej niż 4-6 tygodni bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Średnią dawką dobową w terapii przeciwwrzodowej jest około 5-15g korzenia lukrecji, co odpowiada 200-600 mg glicyryzyny. Podczas stosowania lukrecji, jako leku wykrztuśnego, stosuje się 1,5-5 g korzenia, co odpowiada 60-200 mg glicyryzyny. Ostateczne dawkowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania lukrecji?

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z lukrecji jest nadwrażliwość na substancję czynną preparatu. Nie zaleca się, aby lukrecja była stosowana przez osoby poniżej 18. roku życia.

Czy lukrecję można stosować w ciąży?

Ze względu na możliwość wpływu preparatów z lukrecji na mięsień macicy oraz cykl miesiączkowy, ich przyjmowanie w okresie ciąży nie jest wskazane. 

Czy lukrecję można stosować przy karmieniu piersią?

Ze względu na brak wystarczających danych odnośnie stosowania preparatów z lukrecji podczas laktacji, ich przyjmowanie w okresie karmienia piersią nie jest wskazane. 

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć lukrecji?

Korzeń lukrecji nie powinien być stosowany łącznie m.in. z lekami moczopędnymi, glikozydami nasercowymi, kortykosteroidami, lekami przeczyszczającymi oraz substancjami, które mogą nasilać zaburzenia równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Lukrecja może znosić działanie przeciwnadciśnieniowe leków.

Jakie są działania niepożądane lukrecji?

Duże dawki surowca stosowane przez dłuższy czas mogą powodować powstawanie obrzęków, poprzez zatrzymanie w organizmie jonów sodu oraz wody. W niektórych przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy oraz hipokaliemia, szczególnie podczas stosowania wyżej wymienionych leków.

Źródła

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

6

Brak wyników

Najnowsze pytania o glycyrrhiza glabra