Guarana (paullinia cupana)

71 produktów zawierających Guarana, w tym 0 na receptę.

29 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Paullinia cupana (guarana) jest pnączem występującym naturalnie na terenie Amazonii. Roślina wykorzystywana jest jako środek zmniejszający uczucie zmęczenia, a także jako składnik preparatów odchudzających. Za działanie lecznicze odpowiadają kofeina, a także teobromina, saponiny oraz garbniki zawarte w nasionach.

Preparaty z guaraną są dostępne w aptece bez recepty. Występują w postaci tabletek (np. mbrace Energy Boost, SFD Żeń-szeń guarana), pastylek do ssania (np. Cardiamid z kofeiną smak cytrusowy), kapsułek (np. Therm Line forte new formula, Olimp Guaranax, Pure Herbs zielona kawa premium) oraz proszku (np. Aboca Natura Mix Advanced Energia).

Spis treści

Co to jest guarana?

Jakie właściwości posiada guarana?

Gdzie stosowana jest guarana?

Czy guarana jest szkodliwa?

Kto nie powinien stosować preparatów z guarany?

Jak stosować guaranę do picia?

Czy guaranę można stosować w ciąży?

Czy guaranę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Co to jest guarana?

Paullinia cupana to gatunek pnącza z rodziny mydleńcowatych. Można spotkać ją również pod nazwą paullinia guarana, cierniopląt lub osmęta. Powszechnie określana jest również jako guarana, jednakże pierwotnie mianem "guarany" określano przetworzone nasiono rośliny, które wykorzystywano do sporządzania napoju pobudzającego. Nasiona paullinii cupany mogą być przetwarzane w różny sposób – proszkowane, prażone, suszone lub mielone. Sporządza się z nich również wyciągi i ekstrakty.

Jakie właściwości posiada guarana?

  • Ze względu na wysokie stężenie kofeiny (2-8%), guarana zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia oraz działa pobudzająco,

  • ponadto zmniejsza uczucie głodu oraz przyspiesza przemianę materii,

  • zwiększa wydolność psychiczną oraz fizyczną,

  • działa adaptogennie,

  • zwiększa koncentrację oraz poprawia pamięć,

  • wykazuje łagodne działanie moczopędne,

  • silnie podwyższa ciśnienie krwi.

Gdzie stosowana jest guarana?

Produkty z guaraną stosowane są jako środki pobudzające w zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Ponadto ze względu na zmniejszenie odczucia głodu znajdują zastosowanie jako preparaty odchudzające.

Czy guarana jest szkodliwa?

Guarana, jak każdy ziołowy produkt leczniczy, może powodować działania niepożądane. W zalecanych dawkach nie wywiera znacznych skutków ubocznych. Wyższe dawki produktów z guaraną mogą powodować drżenie mięśni, nadmierne pobudzenie, stany splątania, nadciśnienie i odwodnienie.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.

Kto nie powinien stosować preparatów z guarany?

Preparaty z guarany przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.  Nie powinni ich stosować pacjenci z nadwrażliwością na skład preparatu, a także cierpiący na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nadczynność tarczycy oraz zaburzenia układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca.

Jak stosować guaranę do picia?

Przed przygotowaniem preparatu ze sproszkowanej guarany należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie sporządzania i dawkowania danego preparatu. Dawką bezpieczną dla ludzi dorosłych jest 450 mg sproszkowanej guarany do pięciu razy na dobę. Jeżeli, pomimo przyjmowania preparatów z guaraną, objawy zmęczenia i znużenia będą utrzymywać się dłużej niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy guaranę można stosować w ciąży?

Bezpieczeństwo stosowania preparatów z guarany podczas ciąży nie zostało ustalone. Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania preparatów z guarany w trakcie trwania ciąży, nie zaleca się ich przyjmowania w tym okresie.

Czy guaranę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Bezpieczeństwo stosowania preparatów z guarany podczas karmienia piersią (podczas laktacji) nie zostało ustalone. Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania preparatów z guarany w trakcie karmienia piersią, nie zaleca się ich przyjmowania w tym okresie.

Źródła:

 

 

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

7

Brak wyników