DEET (diethyltoluamide)

47 produktów zawierających DEET, w tym 0 na receptę.

22 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) to syntetyczny związek organiczny, który służy do odstraszania owadów. Substancja ta moduluje u insektów aktywność wielu receptorów węchowych i zakłóca kodowanie zapachów niezbędnych do wykrycia potencjalnych żywicieli.

Produkty z DEET są dostępne w aptece bez recepty, najczęściej występują w postaci aerozoli (np. Mugga spray 50% na komary i kleszcze, Off! Protect Aerozol).

Spis treści

Jakie zastosowanie ma DEET?

Jak stosować preparaty z DEET?

Czy DEET jest skuteczny?

Czy DEET jest szkodliwy?

Czy DEET jest bezpieczny dla dzieci?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatów z DEET?

Czy DEET jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Czy DEET można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Jakie zastosowanie ma DEET?

Związek ten działa odstraszająco nie tylko na komary, meszki czy muchy tse-tse, ale również na kleszcze. Stosowanie preparatów zawierających DEET chroni przed ukąszeniami, a co za tym idzie - świądem, pieczeniem i bólem. Dodatkowo substancja chroni przed chorobami przenoszonymi przez komary i kleszcze, takimi jak malaria czy borelioza.

Jak stosować preparaty z DEET?

Stosowanie preparatów z DEET jest zależne od postaci w jakiej występują. Najczęściej jest to postać aerozolu. W tym przypadku należy rozpylić produkt na odzież z odległości 15-20 cm, pamiętając o ochronie oczu, ust i nosa. 

Czy DEET jest skuteczny?

DEET to najlepiej zbadany i najskuteczniejszy repelent jaki występuje na rynku. Związek ten jest łatwo dostępny i ma długi czas działania, zależny od stężenia substancji w produkcie. Im wyższe stężenie związku w preparacie, tym dłużej chroni on przed ukąszeniami. Wykazano jednak, że zwiększenie stężenia DEET powyżej 50% nie poprawia skuteczności, a może powodować zatrucia oraz podrażnienia skóry. Wprowadzona alternatywa dla DEET - ikarydyna - jest bezpieczniejsza i nie niszczy tkanin, jednak nie działa tak skutecznie.

Czy DEET jest szkodliwy?

Preparaty z DEET są bezpieczne dla ludzi, jednak mogą wywoływać działania niepożądane, takie jak reakcje alergiczne, podrażnienia skóry i błon śluzowych. W wysokich stężeniach mogą wywoływać działania toksyczne, w szczególności jeśli nie zastosujemy się do zasad użytkowania produktu. Preparaty zawierające wysokie stężenie DEET mogą niszczyć tkaniny z tworzyw sztucznych. 

Czy DEET jest bezpieczny dla dzieci?

Produkty z DEET są bezpieczne do stosowania u dzieci powyżej 2 miesiąca życia. Większość europejskich producentów zaleca jednak stosować je u dzieci powyżej 2 roku życia. Przy aplikacji należy uważać na to, żeby nie nakładać produktu na dłonie dziecka. Pomaga to uniknąć przypadkowego dostania się preparatu do jamy ustnej.

Bezpieczne stężenie DEET dla dzieci do 12 roku życia wynosi 10% i zapewnia ono ochronę na 2-3 godziny.

Należy jednak pamiętać, że preparatów z DEET nie powinno się stosować więcej niż 3 razy na dobę.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatów z DEET?

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z DEET są:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników preparatu,

  • wiek poniżej 2 miesiąca życia,

  • podrażnienia lub rany na skórze .

Czy DEET jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Dostępne na rynku polskim preparaty z DEET nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

Badania odnośnie bezpieczeństwa stosowania tej substancji u kobiet ciężarnych nie wskazują na zwiększone ryzyko występowania wad wrodzonych u płodu oraz nieprawidłowego przebiegu ciąży u matek stosujących DEET.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek repelentu należy skontaktować się z lekarzem, który wybierze najbardziej bezpieczną alternatywę.

Czy DEET można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

DEET można stosować podczas karmienia piersią, jednakże należy zachować szczególną ostrożność podczas aplikacji produktu. 

Źródła

  1. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.19.7.35

  2. https://go.drugbank.com/drugs/DB11282

  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582521/

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

3

Brak wyników