Ласкаво просимо до аптек Польщі:

Купити дешеву безрецептурну продукцію можна за поштовим замовленням, але не за рецептом лікаря.

Силденафіл і тадафіл відпускаються без рецепта.

forumowicz (безіменний, 178.75.173.) Warszawa 4 років тому

Як перевірити справжність препарату?

Питання, у мене капсули аторвастатин 80 мг. Хотілося б перевірити, чи не є цей препарат підробкою. Який колір порошку в капелюшку? Яким смаком володіє порошок, чи є він, наприклад, гірким, солоним або без будь-якого смаку

4 відповіді, 1 підписник

* обов'язкове поле

Ви можете перетягнути файл фотографії тут.

* обов'язкове поле

Повідомте про нову відповідь.
Інші повідомлення надсилатися не надсилатимуться.

Angelika Talar-Śpionek Фармацевта, Редактор

1 рік тому

Для @Orest: При підозрі на те, що препарат може бути фальсифікований, слід звернутися до співробітника Головної фармацевтичної інспекції: https://www.gov.pl/web/gif/informacje-ogolne

Orest (безіменний, 85.221.129.) 1 рік тому

Потребує підтвердження справжності препарату оксиметолон25мг. Куди можна здати на перевірку і в якій кількості.

Aleksandra Żywiec-Pelczar Фармацевта

4 років тому

Lek pod nazwą "Atorvastatin" produkowany jest przez kilka koncernów farmaceutycznych, dlatego na rynku dostępne są m.in. preparaty: Atorvastatin Genoptim, Atrovastatin Actavis, Atorvastatin Ranbaxy, Atorvastatin 123 Ratio, Atorvastatin Bluefish, Atorvastatin Vitama.

Wszystkie zarejestrowane w Polsce preparaty jednoskładnikowe zawierające jako substancję czynną atorwastatynę występują w postaci tabletek powlekanych bądź tabletek do rozgryzania i żucia. W Rejestrze Produktów Leczniczych nie widnieje żaden lek jednoskładnikowy zawierający atorwastatynę w postaci kapsułek.
Jeśli lek został zakupiony w naszym kraju, może to budzić podejrzenia, dlatego polecam udać się z opakowaniem leku do najbliższej apteki i poprosić farmaceutę o zweryfikowanie jego autentyczności.

Zwykle informacje dotyczące wyglądu tabletki bądź kapsułki dostarczone od producenta leku ograniczają się do koloru, kształtu i występowaniu podziałki. Brak natomiast opisu smaku, zapachu czy koloru proszku zamkniętego w kapsułce, dlatego odpowiedź na tego typu pytanie jest trudna.

Jeśli zakupił Pan lek w aptece stacjonarnej, nie powinien Pan martwić się o autentyczność preparatu, ponieważ 9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, weszła w życie tzw. dyrektywa fałszywkowa, zobowiązująca apteki do weryfikacji autentyczności pochodzenia leków przed wydaniem ich pacjentowi. Wszystkie leki na receptę oraz niektóre preparaty dostępne bez recepty będą musiały posiadać na opakowaniu unikalny i niepodrabialny, dwuwymiarowy kod 2D. Farmaceuta przed wydaniem leku skanuje kod z opakowania i otrzymuje informację, czy dany kod znajduje się w bazie, co oznacza, że jest oryginalny. Dodatkowo leki muszą posiadać zabezpieczenie uniemożliwiające otwarcie opakowania, np. naklejkę.

W obrocie ciągle znajdują się jednak opakowania wyprodukowane przed 9 lutego 2019 r., które nie posiadają kodu i zabezpieczeń, dlatego ich brak nie musi oznaczać, że lek nie jest oryginalny.

Proszę pamiętać, że apteka jest miejscem, gdzie pacjent nie musi obawiać się o autentyczność leku. Szczególną ostrożność należy zachować kupując leki przez Internet, po pierwsze ze względu na ich autentyczność, po drugie na warunki, w których są przechowywane i transportowane. Przestrzegam też przed kupowaniem leków na aukcjach i forach internetowych, gdyż najczęściej oferowane są na nich "podróbki" leków, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Питання та відповіді користувачів, які надають відгуки про товари, не перевірені для придбання або використання продукту. Компанії часто замовляють анонімні коментарі, щоб сформувати позитивні думки про свою продукцію, або негативні про конкурентів. Тому орієнтуйтеся на інформацію у відповідях фармацевтів в першу чергу.

Фахівців