Urszula (anonim, 79.184.240.) Warszawa 18 miesięcy temu

Czy mogę stosować lek Rybelsus, gdy biorę Eliquis i Euthyrox N 25 na tarczycę?

Lekarz przepisał mi lek Rybelsus 3 mg , 7 a potem 14 mg. Przeczytałam ulotkę .Jest to lek na cukrzycę. Ja mam cukier w normie. Mam dużą nadwagę. Przyjmuję leki na nadciśnienie , leki na rozrzedzenie krwi Eliquis, i Euthyrox N 25 na tarczycę. W ulotce napisane, że tych leków nie wolno łączyć. Co mam zrobić. Ponad to w ulotce napisane ,że po zażyciu Rybelsus może być niedocukrzenie. Mieszkam sama . Jak mam się zachować gdyby doszło do niedocukrzenia. Boję się zacząć brak ten lek.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Małgorzata Bekier Farmaceutka

18 miesięcy temu

Lek Rybelsus przeznaczony jest dla osób dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną
cukrzycą typu 2 w celu poprawy kontroli glikemii, łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym. Może on również pomóc w zmniejszeniu masy ciała pod warunkiem stosowania się do zmiany w stylu życia. Może on być stosowany u osób, u których mamy wskazania do leczenia metforminą, lecz nie może być ona z jakiegoś powodu stosowana lub leczenie nie przyniosło efektów.

Jeśli chodzi o lek Eliquis, to zawiera on apiksaban, substancję o działaniu przeciwzakrzepowym. Informacja producenta o możliwych interakcjach mówi tylko o lekach o nieco innym sposobie działania (warfaryna, acenokumarol), nie ma jednak informacji o przeciwwsakazaniu stosowania leku u pacjentów leczonych apiksabanem (Eliquis). Samo ryzyko interakcji nie zawsze jest przeciwwskazaniem do stosowania leku.

W przypadku stosowania warfaryny i acenokumarolu producent sugeruje częstsze monitorowanie wskaźnika krzepnięcia krwi, natomiast nie dotyczy to apiksabanu (Eliquis).

Jeśli chodzi o lek Euthyrox N 25 to warto rozważyć częstsze monitorowanie czynności tarczycy. Zachęcam do porozmawiania o tym z lekarzem.

Kwestia niedocukrzenia może, ale nie musi Pani dotyczyć. Zwykle większe ryzyko niskiego poziomu cukru jest większe u osób stosujących również inne leki na cukrzycę (w tym insulinę). Stosowanie semaglutydu w monoterapii nie wiążę się z dużym ryzykiem niskiego stężenie glukozy we krwi.

W przypadku objawów takich jak: przyspieszony oddech i bicie serca, drżenie rąk, nogi “jak z waty”, zimny pot, mroczki przed oczami, głód, splątanie, zmiany zachowania - mierzymy stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru. Jeśli wynik jest niższy niż 70 mg/dl - spożywamy ok. 15 g glukozy (glukoza w żelu, prasowane cukierki z dekstrozą, ponad połowa małego soczku w kartoniku). Jeśli po 15 minutach nie ma poprawy, wypijamy kolejne ok. 15 g glukozy (reguła 15/15).

Jeśli ma Pani wątpliwości co do stosowanej terapii, zachęcam do porozmawiania o nich z Pani lekarzem prowadzącym.

Zostawiam linki do tekstów, które mogą Panią zainteresować:

https://www.gdziepolek.pl/blog/nowe-leki-na-otylosc-i-cukrzyce-jak-nie-dac-sie-oszukac

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/insulinoopornosc-i-stan-przedcukrzycowy-o-krok-od-cukrzycy

https://www.gdziepolek.pl/blog/edukacja-diabetologiczna-pacjenci-pytaja-farmaceutow-o-cukrzyce

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły