Pawel8907

Warszawa 1 rok temu

Jakie właściwości wykazuje bromantan? Czy bromantan może zastąpić metylofenidat (MPH)? Czy bromantan może być łączony z wenlafaksyną i bupropionem?

Witam.
Czy slyszeli Panstwo o takim stymulancie jak bromantan(ladasten)? Podobno w przeciwienstwie do innych stymulantow dziala przeciwlękowo i nie powoduje tolerancji? Czy moglby on zastapic takie leki jak MPH lub sole amfetaminy na ktore sie wyrabia tolerancja farmakologiczna i przestaja one stymulowac na dluzsza mete? Z czym mozna go laczyc aby podbic dzialanie stymulujace na cialo? Czy wenlaflaksyna, bupropion nie wchodza w interakcje z tym lekiem? Pozdrawiam

1 odpowiedź, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Bromantan jest substancją niedostępną na polskim rynku farmaceutycznym. Jedyną możliwością zakupu produktu jest zakup drogą internetową. Zakup poprzez portale np. aukcyjne może skutkować spożyciem substancji zafałszowanej lub zanieczyszczonej, co może prowadzić do wystąpienia bliżej nieokreślonych skutków zdrowotnych. O tym, dlaczego warto kupować leki tylko z apteki pisaliśmy w artykule:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/dlaczego-warto-kupowac-leki-tylko-w-aptece

Bromantan wpływa na zmniejszenie lęków, poprawia samopoczucie i koncentrację. W literaturze pojawia się określenie "raczej nie powoduje tolerancji". Ze względu na swoje właściwości m.in. poprawiające wydolność organizmu jest substancją zamieszczoną na liście substancji zakazanych przez organizacje antydopingowe.

W publikacjach wskazuje się, że bromantan wykazuje działanie poprzez wpływ na hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny i dopaminy. W znacznie mniejszym stopniu wpływa na wychwyt zwrotny noradrenaliny. Działanie to obserwowane było zwłaszcza po podaniu dużych dawek, a badania prowadzono na szczurach. Jednakże nie określa się, jaki jest stopień wpływu dawek przeznaczonych do ewentualnego stosowania farmakologicznego na poziom dopaminy, serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym. Sprawia to, że nie zaleca się jego stosowania z preparatami typu wenlafaksyna lub bupropion, ze względu na zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych leku.

Nie należy stosować bromantanu również z innymi środkami, które wpływają na poziom m.in. dopaminy, serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowych, a także z tyrozyną i lewodopą. Więcej interakcji dotychczas nie opisano. Nie wskazano również połączeń całkowicie bezpiecznych.

Ewentualne połączenie stymulantów, jak metylofenidat (MPH), oraz leków przeciwdepresyjnych, jak wenlafaksyna, powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Leki powinny być stosowane w określonych dawkach i odstępach czasu. W przypadku, gdy uważa Pan, że zaproponowane leczenie jest dla Pana nieodpowiednie, zachęcam do ponowienia konsultacji z lekarzem. Może Pan również skorzystać z teleporady oferowanej m.in. przez portal Gdziepolek.pl:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-poradzic-sobie-z-nerwica

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły