Mamoko (anonim, 31.61.238.) Warszawa 2 lata temu

Czy zawroty głowy mogą być efektem odstawienia leku Escitalopram?

Odstawiłam lek po pół roku. Brałam dawkę 1x dziennie 10mg. Zmniejszyłam dawkę do 5mg przez 8 dni, a potem przestałam brać. Po trzech dniach pojawiły się jakby zawroty głowy i trwają tydzień. Czy to może być efekt odstawienia leku? Czy przeczekać ten niemiły efekt?

13 odpowiedzi, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Przytoczę fragment naszego artykułu: "U pacjentów, którzy nagle odstawili preparaty stosowane w depresji i lęku, gwałtownie ograniczyli dawkę lub stosowali lek bardzo niesystematycznie, może rozwinąć się zespół objawów związanych z niekontrolowanym spadkiem stężenia substancji czynnej w organizmie. W jego przebiegu mogą wystąpić zaburzenia gastryczne (nudności, wymioty, biegunka), ruchowe, neurologiczne (drętwienie, mrowienie, bóle i zawroty głowy), psychiczne (lęk, niepokój, drażliwość, pogorszenie nastroju, problemy ze snem) czy objawy grypopodobne." Reszta tutaj: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-jak-i-kiedy-mozna-odstawic-leki

Z tego względu leki stosowane w terapii depresji powinny być odstawiane stopniowo, z systematyczną redukcją dawki i w porozumieniu z lekarzem.

Zawroty głowy mogą ustąpić samoistnie, ciężko jednak przewidzieć po jakim czasie. Jeśli są trudne do zniesienia lub będą się utrzymywać przez dłuższy czas, to warto skonsultować to z lekarzem.

Rafaldoos (anonim, 5.184.114.) 52 dni temu

Przez 1,5 roku Escitalopram 20mg, schodzę po 5mg co 2 tygodnie. Już po pierwszym zejściu z 20 na 15 doświadczam, chwilową utratę świadomości jakbym się teleoportował z miejsce na miejsce, i inne co ma każdy praktycznie po tym.

Katarzyna Chadryś Farmaceuta, Redaktor

2 miesiące temu

Do @lisiek:

Obserwowane objawy mogą, ale nie muszą koniecznie być związane z odstawieniem leku. Wśród objawów odstawienia leku z escytalopramem wymienia się możliwość wystąpienia zaburzeń widzenia, producenci nie precyzują jednak o jakie konkretnie zaburzenia chodzi. Objawy odstawienia występują zwykle w ciągu pierwszych kilku dni po przerwaniu leczenia, przeważnie mają łagodne nasilenie i zwykle ustępują w ciągu 2 tygodni. Ryzyko ich wystąpienia jest znacznie mniejsze, jeśli lek był odstawiany prawidłowo, tj. dawka była zmniejszana stopniowo przez okres co najmniej 1-2 tygodni. Jeśli obserwowane objawy nie będą ustępować lub dojdzie do ich nasilenia, warto skonsultować się z lekarzem, który ustali ich przyczynę i zaleci dalsze postępowanie. Portal Gdziepolek.pl umożliwia skorzystanie z telekonsultacji:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

lisiek  (anonim, 83.26.192.) 2 miesiące temu

Odstawiłam escitalopram tydzień temu. Schodziłam z 20 mg co 5 mg i ostatnią dawkę 5 mg zjadłam tydzień temu. W pierwszym dniu nie brania leku pojawiły mi się męty w oczach. Takie szare i przeźroczyste robaczki latające. Czy to może być od odstawienia leku ??

Magia (anonim, 31.61.176.) 2 miesiące temu

Ja przyjmowalam ten lek od prawie 2 lat w dawce 20 mg. Od marca br. - w uzgodnienia z lekarzem - schodzę z leku po 5 mg średnio co 3 tygodnie. W momencie przejścia na 5 mg pojawiły mi się jakby zawroty głowy (wrażenie dopływających do mózgu bąbelków od szampana ;). Jak już prawie przeszlo, to minęło 3 tygodnie i całkowicie zeszłam z leku. Znowu to samo, po ok 2 dniach od zaprzestania, uczucie rozchodzących się bąbelków, jakby skurczy i rozkurczy (zemdleje - nie zemdleję). Mam to juz drugi tydzień, internista przepisał mi lek na zawroty głowy, ale średnio pomagają. Pojawilo sie tez uczucie jakby porazenia prądem, takie mikro ułamki sekund. Uspokoilam sie czytajac o tych dolegliwosciach u innych. Czekam aż przejdzie, nie chce wracać do leku. Pozdrawiam

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

2 miesiące temu

Do @Lang :

Escitalopram, jak większość leów z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), może powodować działania niepożądane, zwłaszcza na początku terapii:

Wczesne działania niepożądane: Wiele osób doświadcza działań niepożądanych w pierwszych tygodniach leczenia. Mogą one obejmować nudności, zawroty głowy, zmęczenie, bezsenność, niepokój, drżenie czy ból głowy. Te objawy często ustępują w ciągu 2-4 tygodni, gdy organizm przyzwyczaja się do leku.

Długoterminowe działania niepożądane: Niektóre działania niepożądane, takie jak zmniejszenie libido, problemy z erekcją, opóźnienie ejakulacji lub przyrost masy ciała, mogą utrzymywać się przez cały czas stosowania leku. W niektórych przypadkach te skutki uboczne mogą zmniejszać się z czasem, ale u innych mogą wymagać interwencji medycznej.

Jeśli doświadcza Pan niepokojących działań niepożądanych, ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem. Lekarz może dostosować dawkę, zalecić zmianę leku lub dodać inne leki łagodzące skutki uboczne.

Zachęcam, aby zgłosić lekarzowi odczuwane objawy, a także zgłosić wystąpienia działania niepożądanego preparatu. Zgłaszanie działań niepożądanych umożliwia zwiększenie kontroli nad lekami dostępnymi w obrocie. Więcej o tym, jak i dlaczego zgłaszać działania niepożądane, pisaliśmy w artykule: 

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Lang (anonim, 89.64.39.) 2 miesiące temu

A czy ktoś może dać znać kiedy to się skończy? Czy jest to skutek stały przez jakiś okres czy narastający?

Maja  (anonim, 31.61.187.) 3 miesiące temu

Na objawy depresyjno-lękowe przepisano mi escitalopram, mała dawka 5mg. po 2 tygodniach brania dostałam zawrotów głowy. czekałam kolejne 2 tygodnie aż miną, ale wręcz się wzmocniły, do tego budzę się o 4 rano, i już z zawrotami. Ten lek, nawet tylko 5 mg, jest dla mnie za mocny. Jestem rozczarowana farmakologią. Jakże często zamiast poprawy doświadczamy skutków ubocznych

Bea  (anonim, 89.69.151.) 3 miesiące temu

Mam to samo. Zażywałam lek w dawce 10 mg przez 13 lat. Odstawiając lek przez 2 tygodnie brałam 5 mg i to tyle. Trzeba było jeszcze kolejne 2 tygodnie przyjmować po 2,5 mg. Od tygodnia mam zawroty głowy, problemy z koncentracją, ze snem, nocne poty, jestem rozdrażniona i cały czas chce mi się płakać, choć nie ma powodu. Spodziewam się, że to w końcu minie. Mam zapas leku, ale nie chcę do niego wracać. Idę czytać artykuł :) Rychło w czas ;/

Gtr11 (anonim, 89.64.102.) 14 miesięcy temu

Ja brałam 1.5 roku escitalopram. Odstawiłam miesiąc temu i dalej mam zawroty glowy

mary (anonim, 85.221.210.) 14 miesięcy temu

od 2022 od lipca brałam 0,5mg do 9 lipca 2023, byla to dawka podtrzymujaca, wczesniej bralam 15mg nastepnie 10mg i zawsze zejscie z lekow zgodnie z zaleceniami lekarza robilam nawet miesieczne....

od 9 lipca 2023 nie biore juz 0,5mg niestety mam zawroty glowy i jakby takie "odczucie prądu przechodzącego przez ciało". Niestety caly czas sie zle czuje. Czekam, az te objawy miną, choć to co jest napisane w róznych medyczny artykułach mija sie w wiekszosci z prawda. Kazdy reaguje inaczej. Czuje sie jakbym odstawila cos nagle a tak nie bylo, wszytsko zgodnie z ustaleniami. Mysle, ze pomimo, że okres poltrwania jest krotki leku to organizm jest tak przyzwyczajony, ze dluzej dochodzi do siebie.

MikeForMike (anonim, 79.184.151.) 16 miesięcy temu

Ja mam tak samo. U mnie zawroty głowy tak zwane położeniowe - przy patrzeniu w górę lub nachylaniu się. Zaczęło się tydzień po redukcji dawki z 15mg Escitil na 10 mg. Brałem 15 mg od kilku lat.

Ewa  (anonim, 217.173.4.) 2 lata temu

Chyba mam to samo,myślam że jest to spowodowane czym innym ale w tym samym czasie odstawiłam ten lek. Odstawiłam 11 sierpnia a od jakoś 14 się zaczęło o trwa do dziś :(

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły