Przemysław L. (anonim, 89.64.124.) Warszawa 2 lata temu

Czy pantoprazol może wpływać na metabolizm THC?

Pytanie dotyczy interakcji waporyzowanej marihuany medycznej z inhibitorami pompy protonowej (z pantoprazolem). Czy taka interakcja może zwiększyć poziom THC i spowolnić metabolizm marihuany (jej usuwanie z organizmu)? Brak konkretnej informacji na ten temat, zarówno u lekarza jak i w internecie. Czy specjalista mógłby wypowiedzieć się w tym temacie ? Dziękuję

2 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

mikk (anonim, 188.212.135.) 2 lata temu

Tutaj jest fajna zagraniczna stronka do sprawdzania interakcji pomiedzy lekami (konopie -> cannabis): wyszukac w google "drug interaction checker" - strona ma w nazwie drugs_com
Niestety są ograniczenia co do jednoczesnego testowania kilku substancji (3 na raz to z tego co pamietam przechodzily).

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

W dostępnych źródłach nie znajduję informacji, aby susz marihuany medycznej - w tym również zawarty w nim THC wchodził w interakcje z inhibitorami pompy protonowej. Mając na uwadze mechanizm działania leków typu pantoprazol, jest mało prawdopodobne, aby spowalniały one metabolizm THC, kannabinoidu dostarczanego do organizmu w formie wziewnej.

Istnieje natomiast cały szereg badań potwierdzających skuteczność THC w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Naukowcy dowiedli, iż może być to skuteczny lek stanowiący alternatywę dla innych środków - czyli wówczas, gdy np. pantoprazol czy inne leki są nieskuteczne.

"W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Zachodniej Wirgini i opublikowanym w „European Journal of Pharmacology” w 2013 roku analizowano działanie konopi na chorobę wrzodową powstałą na skutek przyjmowania diklofenaku (bardzo często stosowany niesteroidowy lek przeciwbólowy i przeciwzapalny) u myszy. Okazało się, że THC wykazuje silne działanie ochronne w stosunku do błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, redukując ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i jej ciężkich powikłań takich, jak krwawienie z przewodu pokarmowego. Co więcej, dawki działające ochronnie były na tyle niskie, że nie powodowały typowych dla THC działań psychoaktywnych – myszy w testach inteligencji osiągały identyczne rezultaty jak te niepoddawane badaniu. Badacze postulują aktywację receptora endokannabinoidowego CB1 jako mechanizm działania leczniczego konopi w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy."

"Inne publikacje naukowe również potwierdzają korzystne działanie medycznej marihuany w chorobie wrzodowej czy zapaleniu błony śluzowej żołądka, polegające na obniżeniu wydzielania kwasu solnego. Co więcej, nie tylko THC ale także inne kannabinoidy takie, jak kannabidiol – CBD czy kannabinol – CBN wykazują właściwości ochronne dla błony śluzowej przewodu pokarmowego: redukują stan zapalny, działają przeciwwymiotnie i przeciwbólowo, poprawiając znacznie komfort chorego.

W przeciwieństwie do innych leków wykorzystywanych w leczeniu choroby wrzodowej medyczna marihuana jako jedyna działa jednocześnie rozkurczowo i normalizuje pracę jelit, często zaburzoną właśnie przez wrzody żołądka lub dwunastnicy – pacjenci niejednokrotnie skarżą się na kolkowe bóle jelit, biegunki i zaparcia. Jak widać konopie działają szerzej, skuteczniej poprawiając jakość życia pacjenta."

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły