XYZ. (anonim, 31.183.133.) Warszawa 2 lata temu

Która szczepionkę przeciwko COVID-19 wybrać na trzecią dawkę?

Która szczepionkę przeciwko COVID-19 wybrać na trzecią dawkę?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Pacjentom, którzy w szczepieniu podstawowym (I i II dawka) przyjęli szczepionkę mRNA, czyli Pfizera lub Modernę, zaleca się aby jako preparat na dawkę przypominającą (booster) w pierwszej kolejności rozważyli podanie tej samej szczepionki, co w pierwszym cyklu szczepień.
Póki co - są to tylko zalecenia i sugestie, a każdy pacjent ma możliwość samodzielnego podjęcia decyzji, który preparat mRNA chce przyjąć - Pfizer czy Modernę. W przypadku wyboru szczepionki Pfizera pacjent otrzymuje szczepienie w pełnej dawce 0,3 ml, w przypadku Moderny - połowę dawki: 50 µg - 0,25 ml.

Na ten moment nie ma twardych argumentów przemawiających za tym, aby któraś z tych dwóch szczepionek wykazywała wyższą skuteczność jako booster. Owszem, pojawiają się badania sugerujące, iż szczepionka Moderny działa nieco lepiej u seniorów, czyli tych pacjentów, którzy są najbardziej narażeni na powikłania po zakażeniu koronawirusem oraz, że działanie Moderny może być nieco silniejsze niż Pfizera, co nie znaczy, że na dłuższą metę szczepionka ta będzie lepsza.

Tymczasem Pfizer poinformował, że trzecia dawka ich szczepionki przeciwko COVID-19 wykazuje zdolność neutralizowania nowego wariantu koronawirusa - Omikronu - co również jest argumentem godnym rozważenia. Jak już wspomniałam - są to tylko sugestie, a każdy pacjent samodzielnie decyduje na etapie rejestracji na szczepienie, który preparat mRNA chce przyjąć.

Pacjenci szczepieni preparatami wektorowymi, czyli AstraZenecą lub szczepionką Johnson & Johnson, jako dawkę przypominającą również mogą wybrać preparat Moderny lub Pfizera. Szczepionka Pfizer podawana jest w pełnej dawce 0,3 ml, a Moderna w połowie dawki: 50 µg - 0,25 ml.

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały komunikat, iż przeprowadzone badania pokazują, że szczepienia przeciw COVID-19 w schemacie, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową (AstraZeneca lub Johnson & Johnson), a później preparat oparty na technologii mRNA (Pfizer lub Moderna) są całkowicie bezpieczne i dają lepszą odpowiedź układu odpornościowego aniżeli schemat oparty tylko na szczepieniach wektorowych. Dotyczy to szczepienia podstawowego oraz dawki przypominającej.

Od 2 listopada 2021 w Polsce dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszyscy powyżej 18. roku życia, którzy wcześniej ukończyli podstawowy 2-dawkowy cykl szczepień i, u których minęło od tego czasu co najmniej 6 miesięcy. W przypadku osób powyżej 50 roku życia czas ten został skrócony do 5 miesięcy.

Załączam opracowanie, które może okazać się pomocne: https://www.gdziepolek.pl/blog/szczepionki-na-covid-19-po-ilu-dniach-od-szczepienia-jestesmy-odporni-na-koronawirusa

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły