Anna Elżbieta (anonim, 5.173.242.) Warszawa 2 lata temu

Jakie są wskazania do stosowania Neoparin?

Lekarz POZ odmawia dalszego wystawienia recepty na NEOPARIN w zastrzykach 75+(zalecenie od kardiologa) pod pretekstem, że ten lek jest do stosowania tylko czasowo, a nie na stałe i NFZ odmówi jego refundacji . Czy jest limit czasowy do bezpłatnego zakupu tego leku?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Weronika Błaszczyk, lek. Lekarz

2 lata temu

Rzeczywiście leki dla osób 75+ na receptę podlegające refundacji są bezpłatne.

Aczkolwiek aby otrzymać ten lek bez ponoszenia kosztów należy spełniać wytyczne na podstawie, których lekarz zdecyduje o wypisaniu recepty na Neoparin.
1. zespół antyfosfolipidowy lub jego powikłania - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe; 2.zespół antyfosfolipidowy - diagnostyka; 3.niedobór białka C lub niedobór białka S - diagnostyka; 4.zmiany zakrzepowo-zatorowe inne niż określone w ChPL u dzieci do 18 roku życia - profilaktyka i leczenie; 5.choroby nowotworowe w przypadkach innych niż określone w ChPL - profilaktyka i leczenie przeciwzakrzepowe; 6.terapia pomostowa zamiast antagonisty witaminy K (VKA) lub innych leków przeciwkrzepliwych u kobiet ciężarnych po wszczepieniu zastawki i z wadą zastawkową; 7. ostre zespoły wieńcowe w przypadkach innych niż wymienione w ChPL; 8.schorzenia wymagające przewlekłego stosowania antagonistów witaminy K (VKA) (z okresową oceną możliwości powrotu do stosowania VKA) u osób, u których leczenie VKA nie jest zadowalające z uwagi na: a) powikłania (lub przewidywane wysokie ryzyko powikłań, w tym krwotocznych) podczas stosowania VKA, b) częste nieterapeutyczne lub nadmiernie podwyższone wartości INR, c) obiektywne trudności z odpowiednio częstą kontrolą INR, d) nawroty żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej podczas stosowania VKA 9.terapia pomostowa u pacjentów wymagających czasowego zaprzestania przewlekłego leczenia doustnymi antykoagulantami ze względu na planowane procedury terapeutyczne i diagnostyczne - w przypadkach innych niż określone w ChPL; 10. unieruchomienie kończyny dolnej w opatrunku gipsowym lub ortezie z powodu izolowanych obrażeń kończyny dolnej (przez cały okres unieruchomienia, o ile związane jest to ze wzrostem ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo zatorowej) - w przypadkach innych niż określone w ChPL; 11. profilaktyka i leczenie żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej u kobiet w ciąży - w przypadkach innych niż określone w ChPL; 12.krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych - w okresie poprzedzającym hospitalizację, nie dłużej niż 14 dni (dawki lecznicze) - w przypadkach innych niż określone w ChPL

Refundacja i decyzja o leczeniu dotyczy ściśle określonych kryteriów dotyczących Pani stanu zdrowia tj. chorób przewlekłych, przebytych w odpowiednim odstępie czasowym zabiegów operacyjnych. Dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić na podstawie Pani wypowiedzi czy lek w dalszym ciągu powinien być utrzymany w leczeniu. Proszę o zapoznanie się z ulotką leku oraz materiałem dotyczącym systemu refundowania leków:

https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-wrzesnia-2021

https://www.gdziepolek.pl/wykaz-darmowych-lekow-dla-seniorow-75-plus

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły