Grzegorz (anonim, 78.11.7.) Warszawa 2 lata temu

Czy przy lekach Elicea, Egzysta i Chlorprothixen można pić alkohol?

Dzien dobry. Od ok 4-cy zazywam leki
Elicea, egzysta po 1tab rano Elicea, chlorprotixen po 1tab wieczorem... Jak kazdemu wiadomo nie powinno mieszac sie lekow z alkoholem, a moje pytanie brzmi... Czy przy takich lekach wypijajac 3/4 piwa wieczorem moze cos sie stac? Ewentualnie nie zazywac wieczorem lekow?? Pytam poniewaz wyjezdzam na ulop kilkudniowy i byc moze bede chcial napic sie piwa. Bardzo prosze o szybka odp i z gory dziekuje. Pozdrawiam

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Tak jak w przypadku innych leków, leku Elicea nie należy przyjmować jednocześnie z alkoholem, chociaż druk informacyjny preparatu podaje, że nie wykazano oddziaływania leku Elicea z alkoholem. Natomiast bazy danych wskazują na możliwą umiarkowaną interakcję, która może skutkować nasileniem działań niepożądanych - alkohol może nasilać skutki uboczne escitalopramu na układ nerwowy, takie jak zawroty głowy, senność i trudności z koncentracją. Niektórzy ludzie mogą również doświadczać upośledzenia myślenia i osądu.

Podczas stosowania leku Egzysta (zawiera pregabalinę) - zgodnie z informacją producenta - nie powinno się spożywać alkoholu. Mogą wystąpić podobne efekty, jak w przypadku leku Elicea.

Również w przypadku chlorprothixenu spożywanie alkoholu może nasilić działanie hamujące na układ nerwowy i nie należy spożywać alkoholu w trakcie kuracji tym lekiem.

Jak widać każdy z wymienionych leków może w zestawieniu z alkoholem - zwłaszcza w większej ilości - wywołać niekorzystne i potencjalnie niebezpieczne efekty uboczne. Nie należy natomiast przerywać stosowania leków w celu napicia się alkoholu. Może to zniweczyć efekt terapii i doprowadzić do trudnych do przewidzenia następstw w Pana samopoczuciu. Proszę też wziąć pod uwagę, że leki utrzymują się we krwi dużo dłużej niż tuż po zażyciu tabletki. Nie wystarczy więc oddzielić picia od pory zażywania preparatu, aby uniknąć interakcji. Na przykład biologiczny okres półtrwania chlorprothixenu wynosi od 8 do 12 godzin. Oznacza to, że dopiero po takim czasie stężenie leku spada o połowę.

Jeśli zależy Panu na okazjonalnym spożywaniu niewielkich ilości alkoholu podczas wyjazdu, to proszę omówić to ze swoim psychiatrą. Być może w oparciu o swoje doświadczenie i Pana sytuację zdrowotną zechce wskazać rozwiązanie, które Pana usatysfakcjonuje. Z farmaceutycznego punktu widzenia mogę jedynie odradzić takie połączenie.

Załączam dodatkowe informacje:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-z-alkoholem

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły