Ab (anonim, 89.64.126.) Warszawa 3 lata temu

Po jakim czasie od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji jednoskładnikowej mogą powstać żylaki?

Witam. W jakim czasie od zaczęcia antykoncepcji mogą wystąpić żylaki? Mam żylaki na prawej nodze, biorę tabletki jednosklasnikowe od 6 dni. Niestety bardzo się boję że zaczną pojawiać się nowe żylaki. Czy to możliwe tak szybko?

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej żył jest największe w pierwszym roku stosowania produktu antykoncepcyjnego, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach oraz u kobiet, które po raz pierwszy rozpoczynają stosowanie tego produktu leczniczego.

Objawy żylnych lub tętniczych zaburzeń zakrzepowych mogą obejmować:
- nietypowy ból i (lub) obrzęk kończyny dolnej, - nagły silny ból w klatce piersiowej promieniujący bądź niepromieniujący do lewego ramienia, - nagłą duszność, - nagle pojawiający się kaszel, - nietypowy, silny, długotrwały ból głowy, - nagła częściowa lub całkowita utrata wzroku, - podwójne widzenie, - niewyraźną mowę lub afazję, - zawroty głowy, - zapaść z drgawkami lub bez drgawek, - nagłe osłabienie bądź silne zdrętwienie połowiczne lub w jednej części ciała, - zaburzenia motoryczne.

Prawidłowej oceny Pani stanu zdrowia można dokonać na podstawie podstawowych badań diagnostycznych, np. Dopplera kończyn, D-dimerów, badania czynników krzepnięcia krwi, morfologii, EKG oraz konsultacji ze specjalistą, który obejrzy problematyczne miejsca i może zalecić bardziej szczegółowe badania, np. rezonans magnetyczny wybranego obszaru.

Wystarczająca na chwilę obecną może okazać się konsultacja z lekarzem rodzinnym, który jest łatwiej dostępny niż specjaliści lub rozmowa telefoniczna, za pośrednictwem której lekarz może skierować Panią na stosowne badania diagnostyczne: https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-telefoniczne-otrzymac-recepte-i-zwolnienie-lekarskie

W ramach wstępnej diagnozy może Pani także na własną rękę wykonać badanie D-dimerów.

Podczas powstania zakrzepu w organizmie, przypuśćmy na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, dochodzi do aktywacji płytek krwi oraz pobudzania w osoczu krwi białek układu krzepnięcia. Najważniejszym z nich jest fibrynogen, który przekształca się w fibrynę. Jej zadaniem jest tworzenie "rusztowania" dla zakrzepu, który po pewnym czasie ulega rozpadowi. Dochodzi wtedy do rozkładu fibryny i powstania produktów jej rozpadu. Jednym z nich są D-dimery.

U całkiem zdrowego człowieka D-dimery powinny być nieobecne. Jeżeli pojawiają się, oznacza to, że w organizmie musiało dojść do wytworzenia się zakrzepu, a następnie musiał on ulec rozkładowi.

Oznaczenie D-dimerów ma największe znaczenie w przypadku podejrzewania u pacjenta zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych czy zatorowości płucnej. Prawidłowy poziom D-dimerów mieści się w przedziale od 0 do 500.

Warto wykonać u Pani takie badanie i sprawdzić, czy poziom nie jest podwyższony. Zaznaczam także, że po odstawieniu antykoncepcji wraca on do normy - jeśli oczywiście to ona jest przyczyną ich podwyższenia, dlatego może Pani wykonać takie badanie podczas stosowania tabletek (w dowolnym momencie blistra) oraz po pewnym czasie po ich odstawieniu i porównać wyniki.

Tabletki jednoskładnikowe, zawierające wyłącznie progestagen (np. Slinda) uważane są za znacznie bezpieczniejsze w kontekście ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej niż tabletki dwuskładnikowe zawierające estrogen i progestagen.

W przypadku stosowania środka zawierającego wyłącznie drospirenon, ryzyko to jest znikome, dlatego u kobiet powyżej 35. roku życia zaleca się stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających tylko progestagen (np. dezogestrel, drospirenon).

Reasumując, dane dotyczące stosowania drospirenonu w tabletkach antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, przemawiają za jego bezpieczeństwem i niskim ryzykiem wywołania choroby zakrzepowo-zatorowej.

Przesyłam materiały, które mogą Panią zainteresować: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły