Asia (anonim, 37.47.83.) Warszawa 3 lata temu

Czy mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, jeśli mam na nogach pajączki oraz odczuwam pobolewanie żył?

Antykoncepcja a występujące żylaki na nogach
Witam, czy jeżeli mam pajączki i pobolewanie żył w nogach to mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne? Obawiam się wystąpienia zatoru. Czy żylaki, pajączki wykluczają antykoncepcję hormonalna??

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Oceną tego, czy powinna Pani przyjąć tabletki antykoncepcyjne powinien zająć się ginekolog, nie Pani sama. Obawa przed wystąpieniem zatoru nie jest wystarczającym powodem do tego, aby nie przyjmować tabletek - choć może Pani zdecydować się na stosowanie prezerwatywy, jeśli taka metoda jest dla Pani komfortowa.

Przede wszystkim powinna Pani poinformować lekarza o istniejących żylakach i pajączkach. Po obejrzeniu tych zmian, w przypadku braku pewności co do tego, że może Pani stosować antykoncepcję hormonalną, lekarz może zlecić odpowiednie badania diagnostyczne.
Lekarz także zapyta Panią, czy w rodzinie występowały incydenty zakrzepowo-zatorowe. W niektórych przypadkach zaobserwowane przez Panią objawy nie są przeciwwskazaniem do stosowania pigułek, pod warunkiem, że pacjentka regularnie się bada.

Stosowanie leków chroniących przed ciążą wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do sytuacji, gdy produkt leczniczy nie jest stosowany. Zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej żył jest największe w pierwszym roku stosowania produktu leczniczego, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach oraz u kobiet, które po raz pierwszy rozpoczynają stosowanie tego produktu leczniczego.

Oczywiście przed przyjęciem pigułek antykoncepcyjnych może Pani sama prywatnie wykonać badania diagnostyczne, które w pewnym stopniu wskażą, czy stosowanie antykoncepcji jest u Pani wskazane. Może to być badanie dopplerowskie kończyn dolnych, czynniki krzepnięcia, D-dimery. Z takimi wynikami należy zgłosić się do chirurga naczyniowego lub ortopedy.

Otrzymany wynik poziomu D-dimerów przed stosowaniem antykoncepcji można powtórzyć podczas jej przyjmowania - da to Pani obraz tego, czy lek w jakikolwiek sposób wpływa na podwyższenie ryzyka wystąpienia zatoru.

Podczas powstania zakrzepu w organizmie, przypuśćmy na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej, dochodzi do aktywacji płytek krwi oraz pobudzania w osoczu krwi białek układu krzepnięcia. Najważniejszym z nich jest fibrynogen, który przekształca się w fibrynę. Jej zadaniem jest tworzenie "rusztowania" dla zakrzepu, który po pewnym czasie ulega rozpadowi. Dochodzi wtedy do rozkładu fibryny i powstania produktów jej rozpadu. Jednym z nich są D-dimery.

U całkiem zdrowego człowieka D-dimery powinny być nieobecne. Jeżeli pojawiają się, oznacza to, że w organizmie musiało dojść do wytworzenia się zakrzepu, a następnie musiał on ulec rozkładowi.

Oznaczenie D-dimerów ma największe znaczenie w przypadku podejrzewania u pacjenta zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych czy zatorowości płucnej. Prawidłowy poziom D-dimerów mieści się w przedziale od 0 do 500.

Warto wykonać u Pani takie badanie i sprawdzić, czy poziom nie jest podwyższony. Zaznaczam także, że po odstawieniu antykoncepcji wraca on do normy - jeśli oczywiście to ona jest przyczyną ich podwyższenia, dlatego może Pani wykonać takie badanie podczas stosowania tabletek oraz po pewnym czasie po ich odstawieniu i porównać wyniki.

Proponuję jednak najpierw skontaktować się z ginekologiem - z pewnością na podstawie badań będzie on w stanie udzielić Pani szerszych wyjaśnień.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/antykoncepcja-hormonalna

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły