kazaw (anonim, 89.64.53.) Warszawa 4 lata temu

Dlaczego moja mama kaszle po lekach na nadciśnienie?

Witam, mama choruje na nadciśnienie, jest po udarze i od ponad pół roku, od momentu jak trafiła do szpitala i zaczęła zażywać leki na nadciśnienie ma okropny suchy kaszel- nasila się, znika, znów nasila jest strasznie męczący. Czy jest możliwość, że powodują to leki na nadciśnienie ?

czytałam na ulotce i jest to wymienione jako jeden ze skutków ubocznych...

Zażywane leki rano: Tritace 2,5 mg Mozarin 10mg ale to już nie na nadciśnienie i wieczorem : Atoris 10mg i Amlozek 5mg

1 odpowiedź, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Sugerowane produkty

Metabolizm glukozy i lipidów

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Kaszel (szczególnie suchy, męczący) to jedno z najczęściej wymienianych działań niepożądanych towarzyszących terapii lekami z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), do których należy ramipril - substancja czynna leku Tritace. Występuje on u około 1 na 10 pacjentów stosujących lek.

Ramipril to związek należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny. Angiotensyna II to związek regulujący ciśnienie krwi - wywołując silny skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa częstotliwość pracy serca. Ramipril hamuje proces przekształcania nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej angiotensyny II, zapobiegając zwyżce ciśnienia.

Jeśli pacjent skarży się na suchy kaszel, lekarz niejednokrotnie decyduje się zamienić inhibitor konwertazy angiotensyny na sartan - lek działający przez bardzo podobny mechanizm, ale obarczony mniejszym ryzykiem występowania suchego kaszlu.

Działanie sartanów polega na wybiórczym blokowaniu receptorów angiotensyny II o nazwie AT1 występujących, np. w ścianach naczyń krwionośnych. Zablokowanie tych receptorów uniemożliwia ich łączenie się z angiotensyną II odpowiedzialną za skurcz naczyń krwionośnych i zwiększenie ciśnienia tętniczego.

Być może w przypadku Pani mamy będzie możliwa taka możliwość.

Załączam artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nadcisnienie - https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pani innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły