Welcome to licensed pharmacies in Poland:

Non-prescription medicines delivery across Europe.

Frequently ordered: potency boosters (sildenafil OTC), quit smoking aids.

Maria  (Anonymous, 31.182.229.) Warszawa 4 years ago

Is Mozarin addictive? Will I have to take it for the rest of my life? Can I increase my dose myself?

Is Mozarin addictive? Because I already take it 4 years and whenever trying to stop, I have relapses of depressive states. Now I have a problem to get to a psychiatrist, but recently my doctor said that I would have to take this drug for the rest of my life. I only take half a tabl. 10 mg daily. Do I really have to take it for the rest of my life? And could I become addicted to it? I was diagnosed with dystima and personality disorder in 2008. Now I'm 57 years old, I'm out of work and I'm in big financial trouble. I'm in a bad mental state, so maybe I should increase the dose of the drug?

3 answers, 2 subscribers

* required field

You can drag the photo file here.

* required field

Notify of a new answer.
Other messages will not be sent.

Angelika Talar-Śpionek Pharmacist, Editor

3 years ago

Do @Ona:
Nie ma przeciwwskazań do łączenia leków Mozarin i Nebilet.

Ona (Anonymous, 77.254.252.) 3 years ago

Dzien dobry czy branie leku Mozarin 10mg oraz Nebilet 5mg jest bezpieczne prosze o odpowiedź.

Katarzyna Domagała Pharmacist

4 years ago

Zacznę od wyjaśnienia, że na naszym portalu pracują farmaceuci - osoby będące specjalistami w dziedzinie leków. Farmaceuta nie jest osobą, która stawia diagnozę, a tym bardziej nie na podstawie kilku zdań w internetowej rozmowie. Nie mam wiedzy, czy musi Pani brać lek do końca życia, ponieważ nie jestem osobą, która prowadzi Pani terapię, która spotyka się z Panią, nadzoruje leczenie i która ma wszystkie wymagane do postawienia diagnozy informacje na temat Pani stanu zdrowia. Nie mam, niestety, żadnych podstaw, aby doradzić Pani w tej kwestii.

Jeśli lekarz prowadzący poinformował Panią, że będzie musiała Pani zażywać Mozarin do końca życia, to najprawdopodobniej tak będzie. Jest on specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, ma z Panią stały kontakt, więc warto zaufać jego diagnozie.

Mozarin nie jest lekiem, podczas terapii którym pacjent może dowolnie, w zależności od samopoczucia, samodzielnie manewrować dawką. Jest to preparat, którego dawkowanie wymaga ścisłego nadzoru lekarza i stosowania się do jego zaleceń. Jeśli nie ma Pani kontaktu z lekarzem, a źle się Pani czuje, proszę skontaktować się z innym specjalistą, np. lekarzem rodzinnym.

Mozarin zawiera escitalopram - substancję z grupy tak zwanych SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). W przypadku tych leków opisano zjawisko rozwoju tolerancji na działanie związane z utratą ich skuteczności (antidepressant treatment tachyphylaxis, "Prozac poop-out").

Zjawisko wiązane jest przede wszystkim z liczbą podejmowanych terapii tymi lekami (wiele epizodów choroby oddzielonych od siebie w czasie). Wydaje się, że spadek odpowiedzi na leczenie może być także charakterystyczny dla tej grupy leków jako takich. Opisywano przypadki utraty skuteczności występującej podczas przewlekłej kontynuacji leczenia SSRI u pacjentów, którzy zareagowali pozytywnie na terapię przeciwdepresyjną.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy stopniowa utrata na leczenie jest kwestią genetyki czy też reakcji receptorów w mózgu na podejmowane leczenie. Nie dotyczy ono wszystkich pacjentów.

Lek Mozarin nie powoduje typowego uzależnienia, bowiem po zakończeniu leczenia escitalopramem nie pojawiają się objawy typowe dla uzależnienia, takie jak: pragnienie ponownego przyjmowania substancji, poczucie przymusu jej stosowania czy brak kontroli nad zachowaniem związanym z brakiem zażywania leku.

W przypadku nagłego przerwania leczenia środkiem Mozarin, a czasem także podczas powolnego i zaplanowanego wraz z lekarzem odstawiania leku, mogą (ale nie muszą) pojawić się objawy odstawienne, które są błędnie przyrównywane do objawów abstynencyjnych towarzyszących uzależnieniu.

Według badań u 3 z 10 pacjentów po zaprzestaniu leczenia escitalopramem występuje jeden lub kilka objawów odstawienia. Niektóre objawy pojawiają się częściej niż inne i należą do nich, np. zawroty głowy, chwiejność lub trudności w utrzymaniu równowagi, uczucie mrowienia, pieczenia, przechodzenia prądu elektrycznego, brzęczenie, syczenie, gwizdanie, dzwonienie w uszach (szumy uszne), zaburzenia snu, uczucie niepokoju, bóle głowy.
Objawy odstawienne są przemijające i wynikają z nagłej zmiany równowagi neurochemicznej w ośrodkowym układzie nerwowym.

Warto także pamiętać, iż po odstawieniu wszystkich leków przeciwdepresyjnych, w tym środka Mozarin, można spotkać się z nawrotem choroby, z powodu której lek był stosowany. Nie oznacza to jednak zawsze, że organizm uzależnił się od leku, nie potrafi sobie bez niego poradzić i dlatego objawy wracają. Taki stan rzeczy niekiedy wynika z tego, iż stosowany preparat może nie usuwać trwale przyczyn choroby, lecz zmniejszać jej objawy i ewentualne negatywne skutki. Oczywiście nie jest to regułą, nie należy przyjmować tego za pewnik i uznawać, że leczenie w Pani przypadku nie będzie skuteczne.

Załaczam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

User questions and answers that provide feedback about products are not verified for the purchase or use of the product. Companies often order anonymous comments to form positive opinions about their products, or negative ones about competitors. Therefore, be guided by the information in the pharmacists' responses in the first place.

Specialists