Witam serdecznie (anonim, 94.254.236.) Warszawa 4 lata temu

Czy może być tak, że tabletki antykoncepcyjne nie działają? Czy istnieje ryzyko, że są źle dobrane, mimo że nie ma objawów niepożądanych? Skąd pewność, że one na pewno chronią i, że są na pewno dobrze dobrane?

Czy może być tak, że tabletki antykoncepcyjne po prostu nie działają ? Czy istnieje takie ryzyko że są po prostu źle dobrane mimo że nie ma objawów niepożądanych? Skąd pewność że one na pewno chronią i czy są oby na pewno dostosowane dobrze?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Tabletki antykoncepcyjne są lekami. Lek zawiera substancję (lub kombinację kilku) posiadającą właściwości lecznicze lub zapobiegające chorobom. Firma farmaceutyczna wprowadzając jakikolwiek lek na rynek musi udowodnić, że jest on skuteczny i bezpieczny dla pacjentów. Prowadzi zatem tzw. badania kliniczne. W przypadku nowych substancji leczniczych poprzedzone jest to często długoletnimi badaniami najpierw na zwierzętach doświadczalnych, a następnie na ludziach.

To, czy dany lek jest na tyle bezpieczny i skuteczny, aby znaleźć się na aptecznej półce, ocenia Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nad jakością leku, czyli między innymi tym, czy nie posiada szkodliwych zanieczyszczeń lub bakterii, czuwa ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Badania kliniczne prowadzone na środkach antykoncepcyjnych obejmują także ustalenie indywidualnie dla każdego typu tabletki wskaźnika Pearla. Wskaźnik (indeks) Pearla przedstawia liczbę niepożądanych ciąż, do których doszło podczas regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok. Im mniejszą wartość ma wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest metoda antykoncepcji.

Nie jestem w stanie podać, jaki wskaźnik Pearla posiadają pigułki, które Pani przyjmuje, ponieważ nie znam ich nazwy, ale przyjmując bardzo ogólnie wskaźnik Pearla to pigułek antykoncepcyjnych wynosi od 0,2 do 0,5, więc jest to bardzo skuteczna metoda ochrony przed ciążą, jeśli jest poprawnie stosowana.

Oczywiście, jak wynika z powyższego może być tak, że pomimo stosowania pigułek kobieta zajdzie w ciążę, jednak w większości przypadków sytuacje takie zdarzają się podczas niestosowania się do zasad ich prawidłowego zażywania lub podczas przyjmowania leków, które obniżają ich skuteczność.

Oczywiście pigułki mogą być źle dobrane, jednak zwykle pacjentka widzi objawy manifestujące taki stan. Lek działa - w niektórych przypadkach działa za słabo, w innych jest niewłaściwie dobrany, jednak badania kliniczne prowadzone przed jego wprowadzeniem na rynek potwierdzają fakt, że działa. Nie da się w każdym przypadku być pewnym, że zalecony środek w 100% nas ochroni przed ciążą - nikt, nawet my sami, nie zna naszego organizmu tak, żeby powiedzieć, iż na pewno nie dzieje się w nim nic, co mogłoby wpłynąć na skuteczność leku.

Informacja dołączona do leku zawiera ważne informacje, które należy przeanalizować przed jego zastosowaniem. Takiej oceny korzyści do ryzyka powinien dokonać lekarz zaznajomiony z Pani historią zdrowia. Jest to specjalista w danej dziedzinie, który na podstawie wywiadu z pacjentką, badania fizykalnego oraz wyników ewentualnych badań dobiera preparat zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem lekarskim i na tej podstawie pozostaje nam ufać fachowcowi, że lek został dobrany właściwie. W przeciwnym wypadku za każdym razem musielibyśmy się bać, że zalecony preparat nie działa. W końcu po to są badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność działania leków i po to lekarze kończą studia wyższe i zbierają wieloletnie doświadczenie, aby móc właściwie dobrać pacjentowi lek.

Tak, jak wspomniałam wcześniej - nigdy nie ma 100% pewności co do funkcjonowania naszego organizmu i może okazać się, że lek zostanie źle przyjęty. Zwykle wtedy lekarz stara się ustalić przyczynę takiego stanu i na podstawie zebranego doświadczenia wybrać inny środek.

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły