Kasia (anonim, 31.0.85.) Warszawa 4 lata temu

Czy Torvacard może powodować bóle nóg?

Biore torvacard raz dziennie czy to moze powodowac bol nog

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Sugerowane produkty

Metabolizm glukozy i lipidów

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Tak, Torvacard może powodować ból mięśni oraz nóg. Ból mięśni i nóg to częste działanie niepożądane zgłaszane przez pacjentów stosujących statyny, do których należy atorwastatyna - substancja czynna leku Torvacard. Ten skutek uboczny występuje częściej niż u 1 na 100, ale nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów przyjmujących lek.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który ustali odpowiedni sposób postępowania.

Postępowanie przy objawach nietolerancji statyn związanych z bólem mięśni zależy od stężenia kinazy kreatynowej. Kinaza kreatynowa (CPK) to enzym obecny, między innymi, w mięśniach prążkowanych. Jego aktywność może być wskaźnikiem ich uszkodzeń lub zapaleń.

Kinazę kreatynową bada się z surowicy przez pobranie krwi z żyły zlokalizowanej w dole łokciowym. Badanie to zleca lekarz. Pacjent do badania powinien być na czczo. Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o przyjmowanych witaminach, lekach oraz suplementach diety, które mogą wpłynąć na wynik badania.

Przy podwyższeniu stężenia kinazy kreatynowej, które nie przekracza 4-krotnie górnej granicy normy wskazane jest odstawienie leku Torvacard na 2-4 tygodnie.
Jeżeli po ich upływie objawy w dalszym ciągu się utrzymują, to znaczy, że nie zostały wywołane przez statynę i możemy powrócić do jej przyjmowania.

Jeżeli dolegliwości się zmniejszają, zleca się inną bądź drugą statynę jako dodatkowy lek w początkowej dawce. Gdy objawy nawracają stosujemy małą dawkę trzeciej statyny lub atorwastatynę co drugi dzień lub rzadziej.

Jeżeli kinaza kreatynowa przekracza 4-krotnie normę, lek należy odstawić na 6 tygodni, po czym zastosować jego niską niską dawkę, np. 5 mg. Jeśli po tym czasie objawy osłabną, stosujemy niską dawkę leku Torvacard lub ewentualnie możemy go stosować co drugi dzień lub rzadziej - raz lub dwa razy w tygodniu.

W sytuacji, gdy pacjent po zastosowanym schemacie, całkowicie nie toleruje statyn, pozostaje zastosowanie innego leku obniżającego poziom cholesterolu z innej grupy, np. ezetimibu: https://www.gdziepolek.pl/substancje/ezetimibe

Proszę zatem udać się do lekarza. Oczywiście opisane przeze mnie postępowanie jest przykładowe i lekarz może drożyć inną, własną terapię.

Torvacard zawiera atorwastatynę i jest stosowany celem obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/wysoki-cholesterol - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow - https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-miazdzyce - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pani innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły