Oana (anonim, 88.166.124.) Warszawa 25 dni temu

Czy mogę spróbować przestać brać flutykazon/salmeterol?

Witam, od około 3 miesięcy leczę się flutykazonem/propionianem salmeterolu. Od tego czasu zaobserwowałam pojawienie się pryszczy na twarzy, wiele bolesnych wrastających włosków na udach i linii bikini, które mają tendencję do infekcji, od tego czasu przeszłam również 2 infekcje drożdżakowe pochwy i odczuwam skrajne zmęczenie i często jestem rozdrażniona. Krótko mówiąc, już siebie nie poznaję.
We wrześniu mam kolejną wizytę u pulmonologa, ale czy mogę w międzyczasie spróbować przestać brać flukatyzon? Myślę, że naprawdę istnieje związek między moimi objawami a przyjmowaniem tego leku.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

23 dni temu

Rozumiem Pani obawy dotyczące potencjalnego związku między stosowaniem flutykazonu/salmeterolu a obserwowanymi objawami. Ważne jest jednak, aby nie przerywać samodzielnie leczenia bez konsultacji z lekarzem, szczególnie w przypadku leków stosowanych w terapii astmy.

Jeśli nie ma Pani możliwości skonsultowania się ze swoim lekarzem, tutaj można skorzystać z teleporady:
https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

Flutykazon (propionian flutykazonu) w połączeniu z salmeterolem jest stosowany w leczeniu podtrzymującym astmy oskrzelowej. Lek ten nie służy do przerywania ostrych napadów astmy, lecz do rutynowego i długotrwałego leczenia.

Niektóre z objawów, które Pani opisuje, mogą być potencjalnymi działaniami niepożądanymi leku, ale mogą też być spowodowane innymi czynnikami. Objawy skórne i infekcje drożdżakowe nie są typowo wymieniane jako bezpośrednie skutki uboczne tego leku.

Flutykazon może wpływać na czynność nadnerczy, co potencjalnie mogłoby przyczyniać się do niektórych z obserwowanych objawów, takich jak zmęczenie, czy rozdrażnienie.

Podsumowując, mimo że rozumiem Pani chęć przerwania leczenia, zdecydowanie zalecam poczekanie do zaplanowanej wizyty u pulmonologa we wrześniu. W międzyczasie, jeśli objawy się nasilą lub będą dla Pani bardzo uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pulmonologiem wcześniej.

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać lekarzowi lub indywidualnie. Zachęcam, aby zgłosić lekarzowi odczuwane objawy, a także zgłosić wystąpienia działania niepożądanego preparatu. Zgłaszanie działań niepożądanych umożliwia zwiększenie kontroli nad lekami dostępnymi w obrocie. Więcej o tym, jak i dlaczego zgłaszać działania niepożądane, pisaliśmy w artykule: 

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły