Aga06 (anonim, 80.94.19.) Warszawa 3 miesiące temu

Czy warto leczyć nadżerkę szyjki macicy ? Czy można sprawdzić skuteczność tabletek antykoncepcyjnych ?
9,99 zł

Dzień dobry pisze z zapytaniem odnośnie Ginekologii. Pół roku temu została zdiagnozowana u mnie nadżerka. Lekarz wspomniał aby nie decydować się na żadne wypalanie ani wymieszanie co doskonale rozumiem po doinformowaniu się jak to wygląda. Powiedziano mi że jest szansa że po odstawieniu antykoncepcji jest szansa że przejdzie ona sama. Objawy w postaci upławów zgłaszałam już poprzedniemu ginekologowi jednak bagatelizował on tą sytuację mówiąc że tak młode kobiety mają. Dopiero u drugiego dowiedziałam się co to jest. Prawdopodobnie cytologia wyszła dobrze gdyż nie dostałam informacji że jest coś nie tak. Jednak pomimo upływu pół roku objawy pozostają i trzeci lekarz proponował wypalanie co od razu odrzuciłam. Polecono mi również poszukać leku Solcogyn jednak jak już się dowiedziałam został on wycofany. Czy są jakieś terapie zastępcze? Globulki? Leki doustne albo dopochwowe? Coś na co mogę zwrócić uwagę czwartemu lekarzowi do którego będę szła po kolejną opinie ma ten temat. Chciałbym wreszcie to wyleczyć patrząc na to jak długo się z tym borykam a przez długi czas było to bagatelizowane i boję się że może się to orzerozdzix w coś gorszego.
Jeszcze druga część pytania. Mam podejrzenie PCOS i z własnej woli w celu również ochrony przed ciążą zdecydowałam się powrócić do antykoncepcji hormonalnej. Przepisano mi vibin mini. Jednak zaczęłam się zastanawiam czy to nie będzie zbyt mała dawka hormonów patrząc na prawdopodobną diagnozę. Jakie byłyby objawy że antykoncepja jest dla mnie za słaba lub nie działa prawidłowo. Dziękuję za pomoc

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Anna Olejnik Farmaceuta

3 miesiące temu

Wcześnie zdiagnozowana nadżerka pozwala na przeprowadzenie stosunkowo łatwego i krótkiego leczenia. Warto pamiętać, że nie jest ona groźną przypadłością, dopiero jej zaniedbanie może nieść poważne konsekwencje. Rozpoczęcie leczenia poprzedza badanie ginekologiczne, które określa konkretną przyczynę schorzenia.

Przede wszystkim lekarz powinien ocenić stan w jakim znajduje się Pani szyjka macicy, zlecić wykonanie cytologii płynnej a także badanie pod kątem ewentualnej obecności wirusa HPV. Od tego jak duża jest ektopia (nazywana nadżerką) zależy dalszy proces leczenia.

Te czynności z kolei pozwalają na ustalenie odpowiedniego rodzaju leczenia.

Wskazaniem do leczenia jest objawowa ektopia prowadząca do nawracających stanów zapalnych, które objawiają się nieprawidłową wydzieliną z pochwy (upławami), pieczeniem, zaczerwienieniem, świądem sromu. Wtedy sprawdza się dobrane odpowiednio leczenie dopochwowe.

Leczenie farmakologiczne polega na aplikowaniu leków przeciwzapalnych i środków stymulujących nadżerkę do gojenia się. Jest stosowane wtedy, kiedy zmiany są nieznaczne i nie występuje zagrożenie powikłań.

W Pani przypadku jeżeli objawy się utrzymują należałoby się pochylić nad problemem.
( Jeżeli lekarz twierdzi, że "młode kobiety tak mają" polecam zmienić lekarza w trybie pilnym. Stan zapalny nie jest stanem fizjologicznym i świadczy o toczącej się infekcji.) Radziłabym poszukać dobrego ginekologa, który przeprowadzi Panią przez proces leczenia, wyjaśni Pani na czym on polega i wykaże pełne zaangażowanie w tym temacie.

Leczenie zachowawcze jednak nie sprawdza się w przypadku, kiedy nadżerka przybiera większe rozmiary. Wówczas leczenie farmakologiczne dopochwowe może być niewystarczające i wykonuje się zabieg.

Spośród metod leczenia zabiegowego najbezpieczniejszą metodą jest fotokoagulacja (laseroterapia). Jest to usuwanie nadżerki za pomocą końcówki, emitującej fale świetlne – zabieg bezbolesny, nie powoduje blizn, służy do leczenia nieznacznych zmian, zaś gojenie się trwa około 2 tygodnie. Szczególnie ważny jest tu aspekt braku bliznowacenia, który ma istotne znaczenie przy planowaniu ciąży.

Najbardziej popularną metodą leczenia PCOS jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Dzięki zablokowaniu naturalnego cyklu miesiączkowego, pęcherzyki na jajnikach wchłaniają się i nie występują nowe zmiany.

Tabletki nie wyleczą PCOS, ale mogą złagodzić wiele objawów, takich jak nieregularne miesiączki, trądzik czy owłosienie na twarzy.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo skuteczne, dlatego kobiety tak często wybierają je jako formę antykoncepcji hormonalnej. Przy prawidłowym stosowaniu tabletek dwuskładnikowych ich skuteczność wynosi ok. 99,7%, natomiast w przypadku tabletki antykoncepcyjnej jednoskładnikowej to ok. 99,5%.

Nie ma możliwości "sprawdzenia" skuteczności tabletki antykoncepcyjnej. Jeśli tabletka nie działa skutecznie dochodzi do zapłodnienia i rozwija się ciąża. Jednak w tym przypadku statystyki wyraźnie wskazują, że ryzyko jest niewielkie.

Jeśli będzie miała Pani pytania lub wątpliwości tutaj można skorzystać z teleporady:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja/z-ginekologiem

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację