Kaszel suchy i mokry - jak go leczyć?

Kaszel suchy i mokry - jak go leczyć?

udostępnij:

Czy wiesz jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Metod walki z kaszlem jest wiele - leki z apteki oraz domowe sposoby. Niekiedy trzeba jednak wybrać się z kaszlem do lekarza.

Spis treści

Czym jest kaszel?

Kaszel suchy

Kaszel mokry

Inne sposoby na kaszel

Kiedy iść do lekarza z kaszlem?

Źródła

Czym jest kaszel?

Kaszel jest reakcją odruchową organizmu, spowodowaną podrażnieniem zakończeń nerwowych w drogach oddechowych. Przyczyn kaszlu może być wiele, ale najczęściej pojawia się on przy uszkodzeniu śluzówki spowodowanym chorobą lub przy zakrztuszeniu.

Często lekarz i farmaceuta zadają nam pytanie - kaszel suchy czy mokry? Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ te dwa rodzaje kaszlu leczy się inaczej.

Kaszel suchy

Przy kaszlu suchym w gardle nie pojawia się wydzielina, w związku z czym nie czujemy potrzeby jej odkrztuszania.

Kaszel suchy najczęściej stanowi objaw infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych i występuje w połączeniu z innymi objawami przeziębienia: katarem, chrypą, bólem gardła, bólami głowy i kończyn. Może być wywołany również astmą lub stosowaniem niektórych leków, takich jak np. enalapryl, kaptopryl na nadciśnienie.

Domowe metody na kaszel suchy

Kaszel można leczyć domowymi sposobami. Najbardziej popularne są: picie samodzielnie przygotowanego syropu z cebuli, syropu z pędów sosny, a także oleju z czarnuszki, o działaniu łagodzącym kaszel.

Preparaty bez recepty na kaszel suchy

Wśród leków na kaszel suchy dostępnych bez recepty wyróżnia się leki roślinne, które powodują zmniejszenie chrypy i drapania w gardle, a tym samym łagodzą kaszel. Są to syropy i tabletki do ssania z babki lancetowatej (np. Sirupus Plantaginis), prawoślazu (np. syrop prawoślazowy) porostu islandzkiego (np. Isla Moos, Fiorda), a także preparaty roślinne z podbiałem (np. Tymianek i Podbiał), propolisem oraz miodem (np. Propolis Plus, GrinTuss). To ważne, żeby po zastosowaniu takich preparatów nie pić i nie jeść co najmniej przez godzinę.

Wśród innych leków dostępnych bez recepty znajdziemy środki typowo przeciwkaszlowe, takie jak np. Sinecod czy Supremin oraz silniej działające leki, takie jak np. Acodin i Thiocodin. Warto pamiętać, że tych ostatnich nie powinny stosować osoby chore na astmę, a także dzieci poniżej 12 roku życia, ponieważ leki z tej grupy mają działanie uzależniające. Należy więc ograniczyć ich stosowanie do niezbędnego minimum i bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować ich dłużej niż 3 dni. W kaszlu suchym zastosowanie ma również m.in. lewodropropizyna (np. Unituss Junior, Levopront).

Kaszel mokry

Kaszel mokry można rozpoznać po tym, że w gardle pojawia się wydzielina, która utrudnia przełykanie.

Kaszel mokry to często następstwo uporczywego kataru, np. w stanach zapalnych zatok, oskrzeli i płuc. Występuje on również przy niektórych wrodzonych chorobach, np. mukowiscydozie.

Domowe metody na kaszel mokry

Na kaszel mokry można zastosować inhalacje z olejkami eterycznymi, np. Naturalny Olejek Eteryczny Eukaliptusowy lub hipertoniczny roztwór soli, które powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, a więc pomagają przy kaszlu mokrym.

Preparaty na kaszel mokry bez recepty

W kaszlu mokrym zalecane jest stosowanie preparatów ułatwiających odkasływanie wydzieliny. Są to roślinne leki wykrztuśne na bazie tymianku (np. Herbapect) lub bluszczu (np. Hedelix).

W leczeniu mokrego kaszlu stosuje są również leki, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę, np. ambroksol (np. Mucosolvan Mini, Flavamed), bromheksyna (np. Flegamina) czy acetylocysteina (np. ACC).

Leki na kaszel mokry, które rozrzedzają wydzielinę, należy przyjmować regularnie przez 7 dni i w trakcie ich stosowania pamiętać o tym, żeby dużo pić (3-4 litry płynów dziennie). Jest to konieczne do właściwego działania leków.

Preparatów na kaszel mokry nie powinno się stosować na noc, dlatego aby móc spokojnie zasnąć, przyjmujemy je najpóźniej do godziny 17.

Inne sposoby na kaszel

Niezależnie od tego, czy pojawia się kaszel suchy czy mokry, należy pamiętać o unikaniu przebywania w zadymionych pomieszczeniach, zrezygnowaniu z palenia tytoniu oraz nawilżaniu powietrza w mieszkaniach.

Aby złagodzić występowanie kaszlu, można również przykładać ciepłe ręczniki na gardło i klatkę piersiową. Pomogą także rozgrzewające maści i kąpiele, np. z dodatkiem olejku rozmarynowego czy tymiankowego, które zmniejszą częstotliwość napadów kaszlu i pomogą się zregenerować.

Kiedy iść do lekarza z kaszlem?

Kaszel, któremu towarzyszą długo utrzymujące się inne objawy infekcji lub który trwa długo (powyżej dwóch tygodni), powinno się skonsultować z lekarzem rodzinnym lub internistą, który po osłuchaniu zdecyduje o dalszych badaniach pod kątem zapalenia oskrzeli lub płuc czy astmy, lub o przepisaniu silniejszych leków, np. o działaniu rozszerzającym oskrzela, tak jak np. fenoterol (np. Berodual) czy silniej wykrztuśnym, jak np. erdosteina (np. Erdomed)

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

Barbara Filipek Opieka Farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób (Redakcja wydania II polskiego) str. 123 -126.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 05.05.2023 10:42:49

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
1

Pulnozin

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 20 tabletek

carbocisteine

lek na receptę

w 54% aptek

od 17,99 zł

Nebulin

zawiesina, 20 pojemników po 2 ml

budesonide

lek na receptę

w 13% aptek

od 59,90 zł

1

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.