Apteki wystawiające recepty NFZ na tabletkę "dzień po" w Polsce

Wyszukaj produkt, aby zobaczyć, w których aptekach jest dostępny:

538 aptek w Polsce

Lokalizacja:
 Pokaż mapę 
apteki wystawiające recepty NFZ na antykoncepcję awaryjną, nagłówek

Apteki wystawiające recepty NFZ na antykoncepcję awaryjną

Kto może otrzymać darmową receptę na tabletkę “dzień po” w aptece?

Darmową receptę na tabletkę “dzień po” może otrzymać każda kobieta powyżej 15. roku życia, która jest ubezpieczona i zostanie zakwalifikowana przez farmaceutę do otrzymania takiego leku (na podstawie rozmowy). W przypadku wątpliwości w zakresie wieku pacjentki, farmaceuta weryfikuje go w oparciu o dokument ze zdjęciem, np. legitymację, dowód lub paszport.

Pacjentka może skorzystać z darmowej usługi nie częściej niż raz na 30 dni.

Czy w każdej aptece można otrzymać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną?

Receptę na tabletkę “dzień po” można dostać w aptece, która przystąpiła do programu pilotażowego i ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie takiej usługi. 

Szacuje się, że usługa będzie dostępna w ok. 2 tys. polskich aptek. 

Kto może wystawić receptę na tabletkę “dzień po” w aptece?

Receptę może wystawić farmaceuta pracujący w aptece objętej pilotażem. 

Jak wygląda wywiad farmaceutyczny poprzedzający wystawienie recepty na tabletkę “dzień po”?

Farmaceuta w trakcie rozmowy weryfikuje, m.in. wiek pacjentki, pozyskuje dane niezbędne do wypisania recepty (imię, nazwisko, PESEL) oraz udziela informacji o sposobie stosowania leku, omawia zasady weryfikacji skuteczności leku (podpowiada, kiedy wykonać kontrolnie test ciążowy) itd. Konsultacja odbywa się w dostosowanym do tego pomieszczeniu w aptece (w pokoju konsultacji). 

Czy tabletka z darmowej recepty jest bezpłatna?

Receptę na tabletkę “dzień po” można otrzymać za darmo. Za tabletkę będzie trzeba zapłacić. Programem objęty jest lek zawierający octan uliprystalu (ellaOne). Lek jest nierefundowany i cena może się różnić, w zależności od apteki. 

Czy tabletkę muszę wykupić w aptece, w której otrzymałam bezpłatną receptę?

Ponieważ jest to recepta farmaceutyczna, tabletkę należy wykupić w tej samej aptece, w której otrzymano receptę. od razu po wystawieniu recepty.

Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna (zwana też doraźną, kryzysową, ratunkową, po stosunku, „dzień po” lub postkoitalną) może zostać zastosowana jako metoda zapobiegania ciąży, gdy:

  • doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia,

  • zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła (np. gdy pękła prezerwatywa),

  • wybrana metoda zapobiegania ciąży użyta została w sposób nieprawidłowy (np. popełniono istotne błędy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub nieprawidłowo zaaplikowano środki mechaniczne, takie jak kapturek naszyjkowy).

Aby tabletka była skuteczna, powinna zostać przyjęta w czasie do 120 godzin od stosunku. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule: Tabletka po, czyli antykoncepcja awaryjna.