Matylda  (anonim, 5.173.25.) Polska 26 dni temu

Czy zastosowanie tabletki ellaOne może mieć wpływ na implant antykoncepcyjny?
26,00 zł

Na początku czerwca zdążyłam antykoncepcję awaryjna ellaone. Okres pojawił się w terminie -11.06.
Kolejny dopiero 18.07 (w związku z zaistniałą sytuacją, podróżą, zmiana pracy myślę stąd opóźnienie) i w tym dniu założyłam implant antykoncepcyjny. (Zgodnie za zaleceniem lekarki miałam zabezpieczac się jeszcze miesiąc prezerwatywami, co robiłam) Po 3 tyg od od wszczepienia implantu zaczęłam plamić i plamie raz więcej raz mniej cały czas. Byłam na wizycie, robiłam badania i USG i lekarka powiedziała żebym jeszcze poczekała i to się unormuje. Zasugerowała że to mogą skutki uboczne tabletki dzień po. Ja jednak się martwię czy implant jest skuteczny po zażyciu ellaone?. - trochę się stresuje mimo że po ellaone pierwsze krwawienie było normalne i w terminie a w kolejnym cyklu założyłam implant. I cały kolejny cykl po implancie się zabezpieczalam, później już nie - plamienia nie są tak duże by utrudniały współżycie. Proszę o odpowiedź czy po takim czasie ellaone, hormon, może się utrzymywać w organizmie i wpływać na skuteczność implantu?

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Aleksandra Kowalczyk Farmaceutka, Redaktorka

26 dni temu

Zgodnie z informacjami zawartymi w charakterystyce produktu leczniczego ellaOne,
okres półtrwania octanu uliprystalu (zawartego w preparacie) w osoczu po podaniu pojedynczej dawki 30 mg wynosi 32,4 ± 6,3 godz. Okres półtrwania substancji to czas, po którym połowa przyjętej dawki zostaje usunięta z organizmu. Oznacza to, że w jeżeli okres półtrwania wyniósłby maksymalnie 38,7h, usunięcie leku z organizmu nastąpiłoby maksymalnie po około 15-16 dniach od zażycia tabletki. W związku z tym nie ma bezpośredniego zagrożenia, że octan uliprystalu, po takim czasie, w Pani przypadku może wpływać na działanie implantu antykoncepcyjnego.

Ogólnie, octan uliprystalu może osłabiać działanie regularnie stosowanych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, dlatego zaleca się, aby po przyjęciu preparatu aż do rozpoczęcia następnego cyklu stosować dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywę).

Skuteczność antykoncepcyjna implantu oceniana jest na około 99,5%. Proszę pamiętać jednak, że podobnie jak w przypadku innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jego skuteczność może zostać osłabiona, np. przez niektóre leki.

Stosowanie implantu antykoncepcyjnego, podobnie jak w przypadku innych środków zawierających tylko progestageny może zmieniać profil krwawień miesięcznych. Jak podaje producent " Zmiana dotyczy pojawienia się nieregularnych krwawień miesiączkowych (brak krwawień miesiączkowych, rzadko występujące, częste lub ciągłe krwawienia miesiączkowe), intensywności krwawień miesiączkowych (zwiększona lub zmniejszona) lub czasu trwania krwawienia miesiączkowego. (...) U 1 na 5 kobiet odnotowano częste i (lub) przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Na podstawie przebiegu krwawień miesiączkowych w czasie pierwszych trzech miesięcy większość kobiet może określić przebieg kolejnych."

W przypadku gdy krwawienie jest bardzo obfite lub przedłuża się należy skontaktować się z lekarzem.

Załączam powiązane materiały: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/tabletka-po-czyli-antykoncepcja-awaryjna https://www.gdziepolek.pl/kategorie/tabletka-po

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację