Nicoletta  (anonim, 78.211.28.) Warszawa 44 dni temu

Czy powinniśmy zmienić zaleconą terapię tacie?

Mój ojciec, 78 lat, po przezskórnej operacji naprawy zastawki mitralnej, został wypisany do domu z rozpoznaniem niewydolności serca (utrzymuje się umiarkowana niewydolność zastawki trójdzielnej). Ma również migotanie przedsionków i POChP. Od około miesiąca do jego terapii L: rano Lasix , pradaxa, pół tabletki metoprololu i lanoxin został dodany forxiga 10 mg tabletki powlekanej. Również o 16:00 bierze tabletkę zyloric dla kwasu moczowego, o 20.00 pradaxa i pół metoprololu. O godz. 22 pępowina na prostatę i Torvast 20 na cholesterol. Niestety często ma zawroty głowy, a zwłaszcza rano nie może zrobić więcej niż dwa lub trzy kroki. Jego nogi widzą i ma coś w rodzaju omdlenia, ponieważ zaczyna mrugać i jest zdezorientowany. Ogólnie rzecz biorąc, ma trudności z chodzeniem. Może powinniśmy trochę zmienić terapię? Jest więc w gorszej sytuacji niż wcześniej. Dzięki za odpowiedź

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

40 dni temu

Decyzję o ewentualnej zmianie zaleconej farmakoterapii należy podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Przyczyn występujących objawów może być wiele.

Być może obecnie stosowane preparaty (jak Metoprolol, Lanoxin, Lasix) mogą powodować nadmierne obniżenie ciśnienia krwi co może wpływać na wystąpienie zawrotów głowy.

Ponadto lek Forxiga może nasilać działanie preparatu Lasix (z furosemidem) co zwiększa ryzyko wystąpienia hiponatremii i związanych z tym jak np. zmęczenie, osłabienie, obrzęki kończyn. Nasilona hiponatremii może spowodować m.in. niezborność ruchów. Łączne stosowanie leków powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza co dotyczy zarówno dawek preparatów jak i odstępów między nimi.

Występujące problemy z chodzeniem mogą być również związane z postępującą miażdżycą tętnic kończyn dolnych. O czym pisaliśmy tutaj:

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-miazdzyce

W przypadku, gdy objawy nie ustępują, zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym. Przy braku możliwości wizyty stacjonarnej zachęcam do skorzystania z teleporady np. za pośrednictwem portalu Gdziepolek.pl:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

Lekarz, po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta zaproponuje dalsze, odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

O tym, czy można łączyć leki ze sobą, pisaliśmy w artykule:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły