---Merz Spezial - pytania

Chory na łuszczycę (anonim, 78.88.61.) Polska 4 lata temu

Gdzie i na jakich zasadach moge kupić lek Cosentyx?

Szanowni Państwo.
Gdzie mogę nabyć lek w iniekcji COSENTYX od łuszczycy (np w Bielsku Białej). Czy może go przepisać na NFZ lekarz dermatolog? Zaznaczam, że tłumaczenie przez decydentów iż musi być zajęta większa powierzchnia skóry ciała przez łuszczycę, dopiero włączane są odpowiednie procedury lecznicze. Takie podejście do stanu leczenia tego schorzenia jest nie do końca sprawiedliwe, ponieważ niezależnie od wielkości zajętej schorzeniem skóry, zdesperowany i zdeterminowany długotrwałym cierpieniem chory pacjent tak samo bardzo cierpi jak i ten co ma więcej skóry zajętej przez chorobę. Tak samo nie jest w stanie sobie poradzić z tą okrutną- przewlekłą i wyniszczającą cały organizm chorobą.... Żadne tam apteczne ' smarowidełka i sterydełka' nie dają trwałej poprawy zdrowia, a jeśli chodzi o sterydy,- powodują one skutki uboczne. Dowiedziałem się, że za granicą chorzy na łuszczycę (tylko skórę )otrzymują do aplikowania sobie zastrzyki COSENTYX w ampułkach. Pytam się: co stoi na przeszkodzie, by chorzy na łuszczycę ( mocno cierpiący , mający zajęty fragmentarycznie pewne odcinki ciała, np: kregosłup lędźwiowy, łydkę, łokcie, głowę...) mogli otrzymać możliwość zakupu tego leku i tym samym ulgi w cierpieniu? Z poważaniem: Chory na łuszczycę

4 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.
Odpowiedź usunięta, ponieważ: wnosi małą wartość do dyskusji.
Odpowiedź usunięta, ponieważ: zawiera ataki osobiste.
Odpowiedź usunięta, ponieważ: niezgodność z zasadami społeczności.
Odpowiedź usunięta, ponieważ: nie jest związane z tematem.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Rozumiem, że jako osoba chora i cierpiąca jest Pan rozgoryczony sytuacją. Jeśli chodzi o leki dostępne w programach lekowych, tak jak Pan zauważył - aspekt finansowy tego leczenia odgrywa kluczową rolę. Program lekowy jest najbardziej restrykcyjnym modelem refundacji leków, ze względu na wyjątkowo wysokie koszty leków dostępnych w ramach tego leczenia.

Dlatego też kryteria wejścia do programu mają na celu wytypowanie chorych z najcięższym przebiegiem choroby, którzy przerobili już bezskutecznie inne opcje terapeutyczne lub dla których takich opcji po prostu nie ma. Pyta Pan czy to jest humanitarne? Jest to temat na długą dyskusję. Faktem jest, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy w systemie, aby każdy pacjent chory na łuszczycę mógł otrzymać bezpłatnie leczenie biologiczne. Aby tak się stało, przypuszczalnie należałoby ograniczyć możliwość leczenia innym, także ciężko chorym pacjentom. Oni wówczas również mogliby zaoponować i podnosić, że chcą żyć godnie i w zdrowiu. Proszę mnie jednak źle nie zrozumieć - oczywiście każdy człowiek zasługuje na pomoc i leczenie.

Jeśli uważa Pan, że nie jest Pan leczony właściwie lub że powinien Pan otrzymywać inne leczenie niż dotychczas (np. Cosentyx), a nie jest Pan kierowany do programu - ma pan prawo do interwencji u Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli jest Pan zainteresowany, mogę przedstawić lub wskazać Panu, gdzie może się Pan zapoznać z charakterystyką leku Cosentyx oraz zapisami programu lekowego dla chorych na łuszczycę.

Decyzje dotyczące refundacji leków, w tym kształtu programów lekowych zapadają - oględnie mówiąc - w ministerstwie zdrowia.

Chory na łuszczycę (anonim, 78.88.61.) 4 lata temu

Szanowna Pani Olgo? Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. A le tym razem napiszę, bo widzę , że te "obowiązujące procedury"nie biorą POD UWAGĘ TRAUMY chorego człowieka. Czy nie jest tu brany pod uwagę przypuszczalnie aspekt finansowy? Świadczą o tym m.in.te zapisy ze strony: https://www.gdziepolek.pl/tematy/programy-lekowe-nowoczesne-terapie
"Czy każdy pacjent może skorzystać z programu lekowego? Programy lekowe dedykowane są przede wszystkim tym chorym, u których standardowe leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów. Dlatego do programu włączeni mogą być tylko ci pacjenci, którzy spełniają precyzyjnie określone kryteria. Mogą one dotyczyć wieku, ogólnego stanu zdrowia, wyników badań czy stopnia zaawansowania choroby. Te restrykcyjne wymogi są wprowadzone, aby zapobiec niekontrolowanym wydatkom, gdyż koszty leków dostępnych w programach są bardzo wysokie. Ceny wielu z tych specyfików liczone są w tysiącach złotych"

W związku z powyższym chciąłbym zapytać czy te wymagania mają aspekt humanitarny? Czy nie należy np. wziąć pod uwagę fakt, że nie leczona skutecznie nie długotrwała remisja skraca choremu życie. O tym już wcześniej wspomniałem. Czy zdesperowany i zdeterminowany chory mający na całym ciele silne stany zapalne w różnych jego fragmentach, nie zasługuje na to dostępne leczenie? Czy jest człowiekiem niższej kategorii ponieważ ma nieco mniejszą powierzchnię chorej skóry nie odpowiadającą standartom proceduralnym? Czy z racji tego ma być zdany do końca życia na tak wyjątkowy dyskomfort życia ? Oby decydujący wzięli pomyśleli o tym, żeby nie dzielić chorych mających całkowite zmiany na skórze, na tych chorych na łuszczycę, którzy podobnie ciepią i podlegają PROCESOM PROZAPALNYM w organiźmie -wyniszczającym układ krążenia, układ trawienny i inne narządy. Od czyjej wrażliwości zależy moje cierpienie i życie ?

Chory łuszczyk (anonim, 78.88.61.) 4 lata temu

Szanowna Pani Olgo. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Jednak, nie jest do końca tak, jak Pani napisała. Dlaczego? Dlatego, że łuszczyca jest chorobą wybitnie PROZAPALNĄ i silnie oddziałującą na cały organizm -na wszystkie układy i narządy. A jeżeli tak się dzieje ( zostało udowodnione w badaniach naukowych), to właściwie w jakim celu stwarzany jest problem choremu "PROCEDURAMI" mającymi charakter niedostępności -jak szczyty Himalajów? Jeżeli biologiczny lek 'COSENTYX' daje skutki uboczne, to do jakiej kategorii uszkodzenia należy zakwalifikować poważne uszkodzenia organizmu i jego poszczególnych narządów i układów na skutek stanów zapalnych, wywołanych na skutek nie zadawalających wyników leczenia na obecnym poziomie wiedzy medycznej . Np sterydy, czy preparaty w tabletkach uszkadzające wątrobę ( notabene- uszkodzoną w wyniku stosowanie leków do wewnątrz ze względu na BÓLE STAWÓW i jeszcze na inne choroby jak cukrzyca, choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, polipy żołądka....) . Nie wspomnę również o nie skutecznych gotowych i robionych mazidłach. .A stosowanie sterydów by na dłużej zlikwidować stan zapalny skóry nie dający się niczym usunąć, napędza kaskadę innych zdrowotnych problemów ( co jest wiadome). Jeżeli jednym z czynników ryzyka stosowanie COSENTYXU jest np osłabienie odporności czy inne jakieś powody, to uważam, że to lekarz dermatolog lub lekarz reumatolog na miejscu może przecież zlecić do laboratorium pacjentowi badania, by stwierdzić, na ich podstawie, co dla niego było by większą korzyścią w jego aktualnym stanie zdrowia ? Dodatkowo mam problemy ( bóle stawowo usztywniające) z kręgosłupem lędźwiowo-krzyżowo biodrowym, bóle i usztywnienia w stawach stóp, bóle w stawach łokciowych i brakowych.
W sytuacji, która Szanowna Pani opisuje, taki chory jak ja, jest zupełnie pozbawiony chyba jakiejkolwiek nadziei na konkretną pomoc i pozostawiony praktycznie samemu sobie. Chciałbym dodać, że moja siostra chora na łuszczycę, otrzymała w Niemczech leczenie COSENTYXEM mimo, że ma usuniętą pierś (na skutek obecności nowotworu) oraz usunięty woreczek żółciowy. Jakie więc precyzyjnie (stricte) powody i procedury zdecydowały o tym, że leczenie COSENTYXEM jest bardziej problematycznie w Polsce niż w NIemczech ? Czy cierpienie ludzkie można zamknąc jakimś wymiarem? POzdrawiam serdecznie. Chory łuszczyk.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Lek Cosentyx (zawiera przeciwciało sekukinumab) jest dostępny dla polskich pacjentów w ramach programów lekowych B.35.; B.36.; B.47. Po opisie Pana przypadku domyślam się, że Pana schorzenie wpisuje się w ramy programu B.47 - leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej. Pacjenci zakwalifikowani do tego programu otrzymują lek bezpłatnie. Kryteria włączenia do programu lekowego są jednak bardzo restrykcyjne (między innymi ocena nasilenia procesu łuszczycowego według odpowiednich wskaźników musi być stosownie wysoka). Wszystko to opisujemy w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/programy-lekowe-nowoczesne-terapie

Lek Cosentyx posiada kategorię dostępności "Rpz". Produkt leczniczy zalicza się do kategorii dostępności „wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania – Rpz” w przypadku, gdy: 1) produkt leczniczy stosuje się w terapii chorób lub stanów klinicznych, które muszą być zdiagnozowane w warunkach szpitalnych lub w ośrodkach o odpowiednim zapleczu diagnostycznym, chociaż podawanie i dalsza opieka mogą być prowadzone gdzie indziej, lub 2) produkt leczniczy przeznaczony jest dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie, ale jego stosowanie może powodować ciężkie niepożądane działanie, a w przypadku szczepionek poważne działanie niepożądane, i wymagać specjalnego nadzoru w trakcie przyjmowania produktu leczniczego oraz specjalnego nadzoru lekarza w całym okresie terapii.

Oznacza to, że lekarz (np. dermatolog - specjalista w dziedzinie chorób skóry) może (chociaż oczywiście nie musi) wystawić Panu receptę na lek Cosentyx. W przypadku leków o tej kategorii dostępności nie jest wymagany szczególny wzór recepty. Pacjent, który posiada receptę może zakupić taki lek w aptece ogólnodostępnej na jej podstawie. Jak napisałam powyżej, pacjent nie ma jednak możliwości aby "wymusić" wystawienie recepty, jeśli lekarz nie widzi wskazań, nie wyczerpały się inne możliwości terapeutyczne lub jeśli zachodzi ryzyko, że terapia mogłaby nie być dla danej osoby bezpieczna. Na podstawie tego, co Pan napisał, wydaje mi się, że taka sytuacja może mieć miejsce w Pana przypadku. Na pytanie, "co stoi na przeszkodzie?", uzyskał Pan odpowiedź, iż "musi być zajęta większa powierzchnia skóry ciała".

Jeśli jednak chciałby się Pan starać o pozyskanie recepty na lek Cosentyx, to należy zwrócić uwagę na fakt, że cena hurtowa brutto za 2 ampułkostrzykawki wynosi 4934,99 zł (według aktualnego obwieszczenia refundacyjnego) i z wydatkiem tego rzędu musi liczyć się pacjent, który chciałby się leczyć preparatem Cosentyx poza programem lekowym. Lekarz nie może przepisać Panu tego leku "na NFZ", ponieważ Cosentyx jest refundowany wyłącznie w ramach wspomnianego programu lekowego.

Rozumiem, że nie jest Pan zadowolony z wyników dotychczasowego leczenia i że obawia się Pan skutków ubocznych, muszę jednak w tym miejscu nadmienić, że lek Cosentyx również takich działań niepożądanych nie jest pozbawiony.

Ze względu na specyficzny model dystrybucji, wąskie wskazania, wykazaną wysoką cenę, lek nie jest powszechnie dostępny w aptekach otwartych. Apteki raczej nie magazynują na półkach tego typu specjalistycznych i drogich preparatów, ze względu na znikomy popyt. W skali kraju żadna apteka współpracująca z GdziePoLek nie posiada na stanie tego produktu leczniczego: https://www.gdziepolek.pl/produkty/87793/cosentyx-iniekcja/apteki/w-polsce Spotkałam się jednak z możliwością zakupu tego produktu w aptece - proponuję skontaktować się z wybraną placówką w Pana miejscu zamieszkania, aby ustalić możliwość sprowadzenia tego leku na Pana potrzeby. Przy okazji będzie zapewne możliwość zasięgnięcia ostatecznej informacji o cenie.

Załączam dodatkowo linki do artykułów, które mogą Pana zainteresować: https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-luszczyce https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki-na-luszczyce

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły